м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Болі в шиї

Больові відчуття в шиї є поширеним симптомом міського мешканця. Причому для його виникнення зовсім не обов'язкова наявність аномалій в хребті, травм та інших очевидних причин. Для виникнення болю достатньо малорухливого способу життя, незручного робочого місця та неправильного фізичного навантаження. А таке захворювання як остеохондроз розвивається з віком і часто супроводжується ускладненнями. Найбільш раціональним способом уникнути проблем в майбутньому - подбати про здоровя своєї шиї вже зараз.

Загальна інформація про болі в шиї

Шия є важливою структурною складовою людського організму, не зважаючи на її крихкість і вразливість. Власне лише шийний відділ містить 7 рухливих хребців. Тиск, що йде від голови, і підвищена рухливість хребців є основними причинами сильного болю в ділянці шиї та спини. Більш того, причиною розвитку больової симптоматики можуть стати деякі анатомічні структури та органи, такі як:

 • Щитовидна залоза
 • Лімфовузли
 • Кровоносні судини
 • Гортань
 • М'язи та зв'язки в області хребта
 • Власне шийний відділ

Хронічний та часний гострий біль стають частими причинами звернення за кваліфікованою допомогою. Для своєчасного розпізнавання подібної проблеми необхідна професійна комплексна діагностика. Після діагностики та знаходження причин больових відчуттів може виявитися, що лікувати доведеться взагалі не шию.

Біль у шиї: причини

Напруга м'язів, розтягнення - може виникати через тривале перебування тіла в одному положенні (наприклад, при сидячій роботі), або через надмірне фізичне навантаження. Травми шиї та хребта - фізичні ушкодження хребта і шиї можуть бути причиною появи гострого та хронічного болю. Сюди також варто віднести наслідки хірургічного втручання. Захворювання м'язів, тривале напруження м'язів часто стає причиною розвитку міофасциального синдрому. Спазмовані зони поступово ущільняються і трансформуються у «гулі», які також називаються тригерними точками. Хвороби можуть мати і хронічний характер. До таких належить фіброміалгія. Це захворювання супроводжується підвищеною чутливістю м'язів (також сухожиль і суглобів) і хворобливими відчуттями. Хвороби хребта - найчастіше зустрічаються такі захворювання хребта, як остеохондроз і остеоартроз. Інакше кажучи - знос суглобів і хрящів. Іншими причинами больових відчуттів в шиї можуть бути грижі міжхребцевих дисків, аномалії в структурі хребта і хронічні захворювання. Порушення імунного спектра - наприклад, хвороба Бехтерєва, ревматоїдний та псоріатичний артрит, ревматична поліміалгія. Всі ці захворювання провокують негативні зміни в кістковій тканині та можуть стати причиною болів у шиї. Захворювання внутрішніх органів - біль у шиї може мати віддзеркалюваний характер, тобто коли джерело неприємних відчуттів знаходиться в серці, стравоході, головному мозку, легенях і так далі. Стеноз хребетного каналу - при цій хворобі хрящі та кістки натискають на спинний мозок і корінці, чим провокують виникнення болю. Пухлини - до них відносяться як доброякісні, так і злоякісні пухлини та метастази. Інші захворювання:

 • Туберкульоз;
 • Остеомієліт;
 • Поліомієліт;
 • Лімфаденіт;
 • Менінгіт;
 • Оперізуючий лишай.

Остеохондроз

На остеохондроз шиї та хребта варто звернути особливу увагу. Національний центр статистики здоров'я населення США відзначає, що хронічний біль (у тому числі з причини остеохондрозу) в спині поширений у 26-30% дорослого населення. Головною причиною появи остеохондрозу є тривале навантаження на хребет. Найчастіше це пов’язано з довгим перебуванням в неприродній для хребта, в тому числі і для шийного відділу, позі (наприклад, при неправильному сидінні або лежанні). На появу остеохондрозу можуть вплинути й інші фактори. Отже, патологічні процеси поступово призводять до порушень кровообігу та харчування міжхребцевих дисків. Це, в свою чергу, призводить до мікротріщин у дисках. При розвитку дистрофічних процесів зчленування між хребцями руйнуються, що призводить до порушення структури і, в деяких випадках, навіть до розриву міжхребцевих дисків. Це стає причиною пошкодження нервів в цій області хребта. Що стосується шийного остеохондрозу, то больові відчуття можуть поширюватися не тільки на область шиї, а й на плечі, області голови. Це призводить до сильного дискомфорту та скутості в рухах. Подібне захворювання необхідно коректно діагностувати та скласти коректну індивідуальну програму лікування. Симптоми шийного остеохондрозу:

 • Головні болі;
 • Загальна слабкість і втома;
 • Оніміння кінцівок;
 • Запаморочення;
 • Непритомність.

Також при поворотах голови може виникати неприємний хрускіт в шиї з больовими відчуттями. Часто виявляються такі симптоми, як шум у вухах, погіршення слуху, зниження гостроти зору.

Що робити при болю в шиї?

При виникненні больових відчуттів в області шиї необхідно звернутися до фахівця - ортопеда або невропатолога. Вірно поставлений діагноз, виконання профілактичних і лікувальних рекомендацій допоможуть позбутися неприємних симптомів та їх причин. Діагностика може містити в собі такі процедури, як:

 • Лабораторні аналізи;
 • МРТ (магнітно-резонансна томографія);
 • Рентген.

Лікування болю в шиї

Лише після коректної постановки діагнозу можлива подальша розробка програми лікування. Загальноприйняті в медичній практиці методи терапії: Лікарська / медикаментозна полягає в прийомі медикаментозних препаратів. До них відносяться анальгетики, анестетики, гоміорелаксанти, гормональні препарати, також можливий прийом протисудомних препаратів, антиоксидантів і навіть антидепресантів. Результатом такої терапії стають знеболювання проблемних зон, зняття набряклості та запалення, а також ліквідація супутніх симптомів. Фізіотерапія полягає в розробці спеціальної програми фізичних вправ, спрямованих на зміцнення м'язів і розвиток рухливості в грудному та плечовому відділах. Лікувальний масаж, мануальна терапія й остеопатія мануальна терапія спрямована на зняття напруги в області шиї. Спеціаліст-остеопат впливає на біологічно активні зони. А ефективність лікувального масажу полягає в розслабленні шийних м'язів і коректному розтягуванні хребта. Ортопедичні методи особливо варто виділити комір Шансу. Його носять після травм шиї або операцій. Він являє собою засіб фіксації та, в деяких випадках, знерухомлення шийного відділу. Це допомагає створити правильну поставу і сформувати коректне положення шиї. Інші у медичній практиці також можуть застосовуватися такі специфічні методи, як ультразвукова терапія, LLL-терапія. Що стосується операційного втручання, то воно необхідне в особливо складних випадках, коли інші методи лікування не надають ефективного впливу. Самолікування болів у шиї в кінцевому підсумку може призвести до погіршення ситуації та спровокувати розвиток серйозних патологій шийного відділу. Лише професійна діагностика може врахувати всі фізіологічні та анатомічні фактори, що супроводжують захворювання.

form
Записатися на прийом