
Фонофорез для суглобів
Що таке фонофорез (ультразвукова терапія)
Фонофорез (ультрафонофорез) – різновид фізіотерапії, комбінований вплив на органи, тканини ультразвукових коливань і медикаментозних препаратів, які нанесені на шкіру.
Фонофорез широко застосовується в ортопедії та травматології, серед основних показань до проведення ультразвукової терапії різні захворювання та травми суглобів.
Ультразвук справляє на суглоби комплексний вплив:
- механічний – завдяки ефекту мікромасажу розслабляються навколосуглобові м'язи, усувається їх спазм. Спайки та рубці, які утворилися після травм, операцій, розм'якшуються;
- тепловий – відбувається м'який нагрів тканин, розширюються судини. Активізується кровопостачання суглоба, надходження кисню та поживних речовин через синовіальну оболонку. Завдяки більш активному відтоку венозної крові та лімфи зменшується набряклість, виводяться токсини, продукти метаболізму;
- молекулярний – ультразвук стимулює внутрішньоклітинний та міжклітинний метаболізм, активізує вироблення синовіальної рідини з більш високим вмістом цінних речовин, які захищають суглоб від руйнування, підсилює проникність суглобового хряща для цих речовин.
Крім цього, ультразвук збільшує проникність шкіри та підшкірної клітковини для лікарських препаратів, сприяє їх більш глибокому проникненню та тривалій дії. Можна підібрати для ультрафонофорезу медикаменти з необхідним впливом на суглоби (протизапальні, знеболюючі, хондропротектори).
Вартість фонофорезу суглобів у клініці Time+
Вартість фонофорезу суглобів складається з вартості фізіотерапевтичної процедури (ультразвукової терапії) та ціни медикаментозних препаратів. У прайсі клініки Тайм+ приведена базова ціна фонофорезу без урахування вартості препаратів, повна вартість процедури залежить від того, які медикаменти застосовуються.
Послуга |
Ціна, грн. |
Фонофорез (ультразвукова терапія) |
350 |
Показання та протипоказання до ультразвукового лікування суглобів
Фонофорез застосовується в складі комплексної терапії при широкому переліку захворювань суглобів кінцівок і хребта:
- артрози колінного, кульшового, плечового, променезап'ясткового, ліктьового та інших суглобів;
- артрити, синовіти різної етіології;
- спортивні та побутові травми суглобів, а також їх віддалені наслідки;
- ентезопатії (дегенеративно-дистрофічні захворювання навколосуглобових зв'язок і сухожиль) – епікондиліт ліктьового суглоба, тендинози, бурсити тощо;
- стани після операцій на суглобах (для прискорення регенерації, профілактики спайок, рубців, запальних процесів);
- остеохондроз хребта (попереку, шийного, грудного та інших відділів);
- грижа міжхребцевих дисків;
- сколіоз (у комплексі з іншими методами лікування).
Є низка захворювань і станів, при яких лікування суглобів, хребта фонофорезом протипоказане. Це:
- порушення згортання крові;
- онкологічні захворювання та доброякісні пухлини з високим ризиком злоякісного переродження;
- гострі інфекції, гарячкові стани;
- соматичні захворювання в гострій фазі;
- порушення цілісності шкіри, висипання, гнійні процеси в зоні нанесення препарату та впливу ультразвуком;
- важкі серцево-судинні захворювання, гіпертонія 3 ступеня;
- захворювання інших внутрішніх органів і систем у декомпенсованій формі;
- сечокам'яна хвороба (протипоказаний вплив на область попереку);
- важкі психічні розлади;
- вагітність;
- наявність кардіостимулятора.
Цукровий діабет та інші ендокринні порушення, туберкульоз, атеросклероз і низка інших захворювань є відносними протипоказаннями до проведення фонофорезу суглобів.
У таких випадках лікар співвідносить можливі ризики з терапевтичним ефектом фонофорезу та в індивідуальному порядку приймає рішення про можливість його проведення.
Для кожного пацієнта персонально розробляється оптимальна схема ультразвукової терапії, підбираються медикаментозні препарати з урахуванням природи захворювання суглобів, хребта та його стадії. Також враховується індивідуальна непереносимість окремих препаратів, які застосовуються для фонофорезу.
Переваги лікування суглобів ультразвуком
Фонофорез має низку переваг перед іншими методами лікування:
- синергічний ефект – методи фізіотерапії та медикаментозної терапії доповнюють і взаємно підсилюють один одного;
- комплексна дія ультразвуку (мікромасажна, лімфодренажна, протизапальна, протинабрякова, знеболювальна, розсмоктуюча та інші);
- лікарські препарати за допомогою ультразвуку цілеспрямовано доставляються саме до тих тканин, де будуть максимально корисні, та швидко починають діяти. Полегшення при болях в спині, суглобах відчувається вже після 1 сеансу;
- побічні ефекти, характерні для системного (внутрішньовенного, перорального) введення ліків, зведені до мінімуму;
- у підшкірних шарах формується депо медикаментів, з яких активні речовини продовжують поступово вивільнятися протягом тривалого часу, забезпечується пролонгований ефект лікування;
- це неінвазивний, безболісний метод лікування.
Як проходить процедура фонофорезу суглобів
Процедура фонофорезу не вимагає особливої підготовки, слід тільки подбати про зручний одяг, який можна швидко зняти для забезпечення доступу до потрібної ділянки тіла.

В ортопедії зазвичай застосовується лабільна методика фонофорезу, тобто ультразвуковий випромінювач не впливає на одну фіксовану точку, а переміщається.
- Пацієнт займає зручне положення лежачи на спині, животі або сидячи, в залежності від зони впливу.
- Шкіра коліна, ліктя, зап'ястя, тазостегнового, плечового або інших суглобів, попереку або інших відділів хребта обробляється антисептиками.
- Обраний медикаментозний препарат може наноситися у формі гелю, мазі на шкіру, у формі розчину (контактного середовища) – на головку ультразвукового випромінювача.
- Випромінювач притискається до шкіри та повільно переміщається по всій зоні проекції ураженої ділянки. Фізіотерапевт може змінювати параметри ультразвуку, щоб забезпечити проникнення хвиль і ліків на потрібну глибину.
- Наприкінці сеансу залишки препарату видаляються з шкіри за допомогою серветки.
На 15-20 хвилин пацієнту потрібно затриматися в клініці, щоб нормалізувалася температура тканин, потім можна вирушати додому.
У клініці Тайм+ процедуру фонофорезу проводить кваліфікований персонал. Перед кожним сеансом фахівець оглядає пацієнта, цікавиться його самопочуттям, щоб виявити можливі тимчасові протипоказання.
Протягом усього сеансу, який триває до 15 хвилин, самопочуття пацієнта також контролюється.
Застосування сучасного обладнання, апробованих алгоритмів, дезінфекція шкіри на підготовчому етапі забезпечують повну безпеку процедури. Вплив на суглоби, хребет ультразвуком не заподіює будь-яких дискомфортних відчуттів.
Консультація та запис на прийом
Пройти курс фонофорезу суглобів, хребта в клініці Тайм+ можна за призначенням ортопеда-травматолога, невропатолога. Лікар на консультації проведе огляд, опитування, призначить додаткові обстеження для уточнення показань і виявлення можливих протипоказань, розробить індивідуальну схему фізіотерапії. Для запису на консультацію зателефонуйте нам або скористайтеся формою на сайті.
Сеанс фонофорезу триває до 15 хвилин.
В 1 і 3 триместрах вагітності фонофорез протипоказаний. Проведення процедури у 2 триместрі можливе, якщо очікуваний терапевтичний ефект переважує потенційний ризик для плода. На консультації у ортопеда-травматолога, невролога обов'язково повідомте лікаря про свою вагітність!
При фонофорезі активні речовини вводяться трансдермально (через шкіру) під дією ультразвукових коливань, а при електропорації – під дією імпульсного струму. Електропорація забезпечує проникнення активних речовин до глибоких шарів епідермісу, в основному застосовується в косметології для поліпшення стану шкіри. Фонофорез забезпечує більш глибоке проникнення до тканин (до 6 см). Залежно від частоти ультразвукових коливань фонофорез може застосовуватися як косметологічна процедура чи як метод фізіотерапії, зокрема, лікування суглобів і хребта.
Не можна однозначно сказати, який метод краще. Терапевтичний ефект подібний, але різниться перелік препаратів, які можна вводити трансдермально за допомогою ультразвуку та електрофорезу, перелік протипоказань до кожного методу. Все це лікар враховує при виборі методу фізіотерапії, іноді доцільна їх комбінація.
