м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

ЛІКУВАЛЬНА ФІЗКУЛЬТУРА (ЛФК)

ЛФК (лікувальна фізична культура) – це комплекс фізичних вправ, спеціально підібраних для пацієнтів із захворюваннями, при яких скорочується обсяг рухів у суглобах і втрачається м'язова сила. Основні цілі ЛФК у неврології – задіяти збережені функції та відновити тимчасово порушені, заново навчити пацієнта рухів, розвинути компенсаторні рухові навички, допомогти адаптуватися до побутових навантажень, відновити працездатність і навички самообслуговування.

Роль ЛФК в лікуванні захворювань

Лікувальна фізична культура – один з основних методів немедикаментозної терапії та реабілітації пацієнтів в ортопедії, травматології, неврології.

Вона доповнює інші методи (медикаментозна та регенеративна терапія, масаж, фізіотерапія тощо), допомагає уповільнити прогресування захворювання, уникнути ускладнень, закріпити результат лікування, сприяє швидкому одужанню, відновленню після хвороби, травми, операції. Також ЛФК спрямована на усунення та попередження негативних наслідків вимушеної нерухомості (іммобілізації) – контрактури суглобів, спастики м'язів, застійних процесів, порушень кровообігу, трофіки, легеневої вентиляції.

Основні ефекти ЛФК:
  • тонізуючий вплив на організм в цілому. При виконанні рухів стимулюються пропріорецептори – чутливі клітини м'язів і сухожиль. Від них сигнал передається до спинного та головного мозку. ЦНС, в свою чергу, активізує вегетативні функції, роботу всіх внутрішніх органів і систем, обмінні процеси, імунобіологічні й інші захисні реакції. Можна підібрати вправи так, щоб підвищити тонус конкретних органів, що знизився внаслідок хвороби, травми;
  • активізація трофіки (клітинного живлення), обмінних і окислювальних процесів, розсмоктування некротизованих тканин, регенерації здорових тканин;
  • гальмування патологічних умовно-рефлекторних зв'язків і формування нормальних рухових стереотипів, поліпшення координації рухів;
  • прискорення формування компенсації порушених функцій. Якщо відновити функцію будь-якого органу, системи неможливо, ця функція перерозподіляється між неураженими системами. Спеціально підібрані вправи допомагають їх задіяти.

Показання до ЛФК

ЛФК може застосовуватися в складі комплексного лікування практично будь-яких захворювань. У клініці Тайм+ проводиться ЛФК для спини та суглобів кінцівок, нормалізації функціонування нервової системи. Зокрема, ЛФК може призначатися при появі таких симптомів:

  1. болі в спині, різних відділах хребта, обмеження його рухливості;
  2. порушення постави;
  3. тугорухливість суглобів, суглобові болі (артралгія);
  4. хронічні болі різної локалізації;
  5. зниження м'язової сили, тонусу, в'ялість м'язів;
  6. спастичність м'язів – хворобливе перенапруження (гіпертонус), періодичні судоми, мимовільні рухи;
  7. розлади координації рухів, запаморочення, часті втрати рівноваги;
  8. постійне відчуття втоми, зниження працездатності, погіршення інтелектуальних функцій, порушення чутливості;
  9. надмірна маса тіла.

Також ЛФК показана пацієнтам, які перенесли травми опорно-рухового апарату, відновлюються після операції (наприклад, ендопротезування суглобів).

ЛФК при остеохондрозі

Основна мета лікувальної гімнастики при остеохондрозі – зміцнити м'язовий корсет спини та стабілізувати хребет. ЛФК для спини при остеохондрозі допомагає:

  1. поліпшити живлення міжхребцевих дисків, призупинити дегенеративно-дистрофічні зміни, які відіграють ключову роль у механізмі розвитку остеохондрозу;
  2. поліпшити кровообіг, відтік лімфи, усунути набряклість, застійні процеси;
  3. усунути спазм м'язів;
  4. скорегувати поставу;
  5. купірувати больовий синдром;
  6. полегшити або усунути супутні порушення. Наприклад, при остеоходрозі грудного відділу порушується вентиляція легень, а остеохондроз шийного відділу супроводжується головними болями та запамороченнями.

Лікувальна фізкультура при болях у спині та шиї

Залежно від причини та локалізації болю може виконуватися ЛФК для хребта при остеохондрозі, гімнастика при викривленні хребта й інші комплекси. При болях у попереку, грудному відділі хребта, шиї ЛФК полегшує симптоми та впливає на механізм виникнення болю:

  • безпосередньо після виконання комплексу вправ біль стихає за рахунок активізації кровообігу, насичення тканин киснем і поживними речовинами, зняття м'язового спазму, нейтралізації медіаторів запалення, які подразнюють больові рецептори. Може усуватися тиск на нервовий корінець;
  • систематичне виконання вправ сприяє зміцненню м'язів і зв'язок, які підтримують хребет, якщо болі пов'язані з перевантаженням хребта внаслідок слабкості м'язового корсету, усувається їх причина.

При інтенсивних хронічних болях виконується реабілітаційна гімнастика для хребта на підвісній системі. Такий тренажер допомагає мінімізувати вагу тіла, розслабити поверхневі м'язи та перерозподілити навантаження з перенапружених м'язів на ті, які людина намагається не напружувати, не навантажувати, щоб не посилився біль. Коригується патологічний руховий стереотип, через який прогресує атрофія одних м'язів і спастика інших.

Переваги ЛФК у порівнянні з іншими методами лікування

Лікувальна фізична культура має безліч переваг:

  • правильно підібраний комплекс вправ, який виконується під керівництвом реабілітолога – абсолютно безпечний метод лікування, відсутні побічні ефекти, медикаментозне навантаження на організм;
  • ЛФК відноситься до методів патогенетичної терапії, вона не просто полегшує симптоми, а впливає на механізм розвитку захворювань, функціональних порушень;
  • універсальність – можна підібрати комплекс лікувальної гімнастики в Києві для дорослих, дітей, людей похилого віку, для лікування хронічних захворювань і реабілітації після травм, операцій;
  • комплексний вплив – відновлюються не тільки функції певного органу, поліпшується стан організму в цілому (активізація обміну речовин, зміцнення імунітету, підвищення загального тонусу, нормалізація психоемоційного стану);
  • метод природний, заснований на мобілізації власних ресурсів організму.

Як вибрати правильний курс лікувальної фізкультури

Курс ЛФК лікар реабілітолог розробляє в індивідуальному порядку, з урахуванням безлічі факторів:

  • особливості захворювання, уражений орган. Так, існують різні комплекси лікувальної фізкультури для остеохондрозу. Залежно від того, який відділ хребта вражений, може виконуватися лікувальна гімнастика для спини та шиї або ЛФК для спини та попереку. При артрозах можуть виконуватися комплекси для верхніх або нижніх кінцівок;
  • стан пацієнта, руховий режим, етап реабілітації або період захворювання, наявність супутніх захворювань. У різні періоди показані різні вправи – базові загальнозміцнюючі, спеціальні та загальнорозвиваючі, спрямовані на збільшення рухливості суглобів (хребта), нарощування сили м'язів;
  • можливості й обмеження пацієнта. При виражених обмеженнях рухливості (ранній післяопераційний, посттравматичний період) виконуються пасивні рухи за допомогою реабілітолога або спеціального апарату (механотерапія). В міру відновлення рухової функції пацієнт може переходити до виконання активних рухів.

Протипоказання до ЛФК

Найбільш загальні протипоказання до ЛФК:

  1. інфекційні, запальні захворювання в гострій формі, гарячкові стани;
  2. інтоксикація будь-якої природи;
  3. онкологічні захворювання;
  4. зовнішні та внутрішні кровотечі, а також високий ризик їх розвитку;
  5. аневризма;
  6. тромбоз, тромбоемболія;
  7. артеріальна гіпертензія;
  8. важкі психічні розлади;
  9. гострий больовий синдром.

Як проходить курс ЛФК

мужчина выполняет физические упражнения с помощью реабилитолога
  1. Спочатку пацієнт проходить обстеження, консультацію профільних фахівців і лікаря-реабілітолога, оцінюються показання та протипоказання до ЛФК.
  2. Реабілітолог вивчає анамнез, підбирає оптимальну форму ЛФК.
  3. Проводиться установче заняття, яке є додатковим методом діагностики. Реабілітолог тестує можливості пацієнта, виявляє проблеми, на вирішенні яких потрібно сконцентруватися, визначає завдання на найближчий період, розробляє програму курсу.
  4. Проводяться індивідуальні заняття ЛФК, реабілітолог контролює правильність виконання вправ (активних рухів) або допомагає виконувати пасивні рухи.
  5. Реабілітолог відстежує динаміку стану пацієнта, поступово нарощує інтенсивність навантажень, амплітуду рухів, кількість повторів, тривалість, складність вправ. За показаннями вводить додаткові вправи або переходить до іншого комплексу.
  6. Коли цілі реабілітації досягнуті, для закріплення результату можливий перехід від індивідуальних занять з реабілітологом до самостійних, консультативних (пацієнт періодично відвідує реабілітолога, продовжує займатися відповідно до його рекомендацій, під методологічним керівництвом).

Вартість курсу ЛФК

Вартість курсу ЛФК залежить від кількості занять.

Індивідуальне заняття з реабілітологом (ЛФК) 550 грн.
Поширені питання
Чим відрізняється ЛФК від гімнастики або фізкультури?

Звичайними (не лікувальними) гімнастикою та фізкультурою займаються самостійно або під керівництвом спортивного інструктора для підтримки гарної фізичної форми, контролю ваги, профілактики захворювань. ЛФК призначається лікарем за медичними показаннями та проводиться під лікарським контролем, комплекс вправ підбирається в індивідуальному порядку, навантаження строго дозовані. Цілі ЛФК – відновлення функцій, порушених внаслідок хвороби, травми, операції, профілактика прогресування захворювання, прискорення одужання.

Чи можна робити ЛФК через біль?

Больові відчуття при ЛФК повинні бути відсутніми або мінімальними, ледь відчутними. При посиленні болю виконання вправи необхідно припинити або обмежити амплітуду рухів, зменшити інтенсивність м'язовогої напруження.

Яке взуття потрібне на ЛФК?

Деякі вправи виконуються в шкарпетках, деякі – в зручному спортивному взутті, яке не обмежує руху в гомілкостопі.

Скільки потрібно занять?

Все залежить від показань і цілей занять. Реабілітація може тривати кілька місяців. При хронічних захворюваннях, які неможливо повністю вилікувати (наприклад, артрозах), необхідно займатися лікувальною фізкультурою на постійній основі, щоб уповільнити прогресування. У таких випадках може проводитися навчальний курс з подальшим переходом до самостійних занять.

Як часто можна робити ЛФК?

Для максимального ефекту необхідно займатися щодня, деякі комплекси виконуються кілька разів на день. Частоту занять визначає лікар реабілітолог.

Наші лікарі
likar
Перегінець
Михайло Михайлович
реабілітолог
  • Спеціальність: Реабілітолог
  • Направлення: Реабілітація
  • Стаж: 5 р.
likar
Ломадуров
Дмитро Сергійович
реабілітолог
  • Спеціальність: Реабілітолог
  • Направлення: Реабілітація
  • Стаж: 9 р.
form
Записатися на прийом