м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Лікування мігрені в Києві

Мігрень – захворювання з рецидивуючими головними болями часто дуже сильної інтенсивності, яке значно знижує якість життя, може призводити до тимчасової непрацездатності. Важкі мігрені з аурою можуть закінчуватися інсультами та спричиняти інвалідизацію або смерть.

Близько 15% світового населення страждає періодичними нападами мігрені різного ступеня тяжкості, це захворювання розвивається переважно в молодому віці та у жінок діагностується в 2-3 рази частіше, ніж у чоловіків. Діагностика та лікування мігрені відноситься до сфери компетенції неврології.

Що таке мігрень

Мігрень – різновид первинних (тобто не пов'язаних з органічним захворюванням) головних болів, які носять нападоподібний характер, тривають від 4 до 72 годин, супроводжуються іншими типовими симптомами (нудота, блювота, фонофобія, фотофобія). Важливий діагностичний критерій мігрені – стереотипність, напади неодноразово повторюються та розвиваються за подібним сценарієм. Частота, тривалість нападів, інтенсивність і локалізація болю, набір супутніх проявів істотно варіюється у різних людей.

Причини мігрені

Етіологія мігрені до кінця не вивчена, вважається, що вона виникає у людей з індивідуальною, спадково обумовленою особливістю ЦНС, яка полягає в гіперзбудливості нервових клітин кори головного мозку.

Ймовірно, в розвитку нападу мігрені відіграють роль вивільнення нейропептидів (різновид медіаторів запалення), запуск каскаду запальної реакції, подразнення трійчастого нерва, різке розширення судин головного мозку з подальшим спазмом.

Одна з поширених причин (точніше, факторів, що провокують напад) – коливання рівня естрогену, саме тому жінки частіше страждають на мігрень. Напади часто виникають під час менструації, можуть бути пов'язані з проходженням гормональної замісної терапії, прийомом гормональних контрацептивів.

Крім коливань гормонального фону існує великий перелік інших провокуючих факторів (тригерів), які можуть викликати напад.

До найбільш типових, поширених відносяться такі тригери:

  • стрес, сильні емоції, депресія, втома;
  • зміни погоди, перепади температури повітря;
  • нерегулярне харчування, відчуття голоду;
  • вживання червоного вина;
  • порушення режиму сну, його недостатня або надмірна тривалість;
  • сильні зовнішні подразники – гучні звуки, яскраве світло, особливо спалахи, різкі інтенсивні запахи;
  • деякі продукти харчування, у кожного свої.

Є й інші провокуючі фактори, часто мігрень викликає не ізольований тригер, а певна комбінація факторів.

Симптоми мігрені

Основний симптом мігрені – пульсуючий головний біль, зазвичай болить тільки ліва або тільки права сторона голови, рідше біль двосторонній. Найчастіше болить лобно-скронева область. Приблизно в половині випадків голова починає боліти не відразу, спочатку з'являються інші симптоми.

Класична мігрень проходить 5 фаз розвитку.

  1. Продромальна (від 4 годин до 2 діб). З'являються ознаки-провісники, такі як: перепади настрою, дратівливість, занепокоєння, занепад сил, позіхання, зниження концентрації уваги. Можливе зниження температури тіла, посилення апетиту.
  2. Аура (типова аура триває від 5 хвилин до години, при тривалості понад 60 хвилин, але менше 7 днів класифікується як подовжена). Ця фаза відзначається тільки у 25-30% пацієнтів, супроводжується різними неврологічними симптомами, пов'язаними з короткочасним зниженням мозкового кровообігу. Іноді аура виникає одночасно з головним болем.
  3. Симптоми залежать від її типу, мігрень з аурою може проявлятися:

    1. двосторонніми зоровими порушеннями – перед очима виникають спалахи світла, зиґзаґи, смуги, фігури, об'ємні об'єкти, мерехтливі, чорні або сліпі плями;
    2. спотворенням сприйняття розмірів, форми та кольору предметів, відстаней;
    3. парестезіями, поколюванням, онімінням, яке зазвичай починається з кінчиків пальців, може поширюватися на всю руку, обличчя, шию, голову, рідше на більшу частину тіла, та іншими порушеннями чутливості;
    4. тимчасовими розладами мови - підбір слів утруднений, мова уповільнена, невиразна, іноді стає повністю безглуздою через перестановки, заміни слів, складів і букв;
    5. іншими сенсорними порушеннями (дзвін у вухах, слухові, нюхові та смакові галюцинації);
    6. тимчасовою, до 1 години, односторонньою сліпотою або скотомами – випаданням полів зору (ретинальна аура);
    7. односторонніми парезами (геміплегічна, або рухова);
    8. розладами координації рухів, зміненими станами свідомості, запамороченнями (базальна або стовбурова).

    Можлива комбінація декількох груп порушень. Всі порушення, якими супроводжується аура, є тимчасовими, минущими, але поки стан не нормалізується, небезпечно будь-що робити без сторонньої допомоги – можна втратити рівновагу, впасти, наштовхнутися на перешкоду, отримати травму.

  4. Больова фаза (4-72 години). Крім головного болю супроводжується нудотою, блювотою, загостреною чутливістю до світлових, звукових подразників (фото- та фонофобією). Можлива наявність усіх або хоча б однієї додаткової ознаки.
  5. Фаза розрішення (постдромальна), може тривати до 2 діб, супроводжується вираженою слабкістю, відчуттям розбитості, емоційними та когнітивними порушеннями, зазвичай людина занурюється в глибокий сон.
  6. Фаза відновлення. Самопочуття нормалізується.

Види мігрені

втомлена молода жінка чіпає голову з головним болем, мігрень

У неврології виділяють такі основні види мігрені:

  • мігрень без аури. Найпоширеніший вид (до 75% випадків). Складається з продромальної, больової та відновної фази, може починатися відразу з больової;
  • мігрень з аурою (класична), підрозділяється на кілька типів залежно від переважаючих симптомів у фазі аури – з типовою аурою, ретинальна, базилярна, геміплегічна. Можлива мігрень з персистуючою аурою, симптоми якої зберігаються протягом тижня та більше;
  • хронічна мігрень. Характеризується частими нападами (15 і більше разів на місяць), у проміжках між якими може виникати звичайний, не типовий для мігрені головний біль.

Напад (послідовні напади) тривалістю понад 72 годин класифікується як мігренозний статус, це одне з ускладнень мігрені.

Діагностика мігрені

Основні методи діагностики мігрені:

  • опитування (характер, локалізація болю, як часто та за яких обставин виникає, скільки триває напад, які ще симптоми відзначаються, як напади відображаються на працездатності);
  • огляд лікарем неврологом і оцінка неврологічного статусу для виключення інших можливих причин болю.

Інструментальні та лабораторні методи застосовуються для диференціальної діагностики мігрені та вторинних головних болів при органічних захворюваннях. Відрізнити мігрень від аневризм, новоутворень, запальних захворювань головного мозку дозволяють магнітно-резонансна томографія (МРТ головного мозку, МРТ шийного відділу хребта), ангіографія, ЕЕГ та інші дослідження.

Фармакологічне лікування

Для медикаментозного лікування найчастіше застосовуються:

  • триптани (специфічні препарати для патогенетичної терапії);
  • нестероїдні протизапальні препарати та прості анальгетики;
  • протиблювотні.

У разі почастішання нападів схема лікування змінюється, лікар невролог призначає препарати для профілактики частих рецидивів (судинорозширювальні, протисудомні, антидепресанти, бета-адреноблокатори та інші), які підбираються індивідуально.

Не слід лікуватися самостійно підібраними безрецептурними препаратами, безконтрольний прийом може викликати звикання, провокувати розвиток хронічної мігрені та інші негативні наслідки!

Немедикаментозне лікування

Можна лікувати мігрень, впливаючи на активність головного мозку електричними струмами або магнітними полями (нейромодулююче лікування).

Один з видів такого лікування – черезшкірна нейроелектростимуляція. В якості допоміжних методів можна використовувати деякі види масажу, ЛФК, рефлексотерапію.

Психологічна підтримка та консультування

Важливою складовою лікування мігрені є психотерапія та консультування:

  • лікар роз'яснює пацієнтові, що мігрень не можна повністю вилікувати, але її можна контролювати (вести щоденник головних болів, виявляти та усувати провокуючі фактори, скорегувати спосіб життя, режим сну, раціон тощо);
  • навчає його технікам управління стресом і тривогою (йога, релаксація тощо);
  • надає підтримку, формує установки, які допомагають справлятися з емоційними та психологічними аспектами мігрені.

Вартість лікування в клініці Time+

Вартість лікування залежить від схеми, яка розробляється в індивідуальному порядку. Складові витрат на лікування – консультації лікаря невролога та клінічного психолога, проведення лікарських маніпуляцій, немедикаментозних процедур, вартість медикаментів. У клініці Тайм+ діють конкурентні ціни на послуги лікування мігрені.

Поширені питання
Які можуть бути причини мігрені?

Напад можуть спровокувати коливання гормонального фону, стрес, брак або надлишок сну, недоїдання (пропуск прийому їжі), порушення питного режиму, зміни погоди, певні продукти та запахи (перелік продуктів-тригерів індивідуальний для кожної людини), яскраві спалахи або мерехтіння світла, сильний шум, вживання алкоголю, особливо червоного вина та деякі інші фактори.

Що відбувається в організмі при мігрені?

Приступу передує надмірне збудження нейронів кори головного мозку, вони активують трійчастий нерв і стимулюють вивільнення нейромедіаторів, які подразнюють больові рецептори, провокують запалення судин і оболонок головного мозку. Через це починає боліти голова, виникають нудота, блювота, підвищена чутливість до подразників і інші прояви. Всі порушення при мігрені є повністю зворотними.

Як відновитися після нападу мігрені?

Після закінчення нападу необхідний повноцінний відпочинок, повний спокій, виключення повторного впливу тригерів. Рекомендовані різні техніки релаксації. Якщо швидко купірувати напад, відновитися буде простіше. По можливості необхідно прийняти призначений лікарем препарат в перші хвилини, як тільки голова починає боліти.

Чи правда що для мігрені характерна спадкова схильність?

Так, у більшості пацієнтів підтверджуються дані про сімейний характер мігрені. Успадковується не сама мігрень, а саме схильність, індивідуальні особливості ЦНС.

Наші лікарі
likar
Пелепейченко
Олексій Юрійович
головний лікар клініки, невролог, вертебролог
  • Спеціальність: Невролог, Вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 17 р.
likar
Самохін
Анатолій Вікторович
ортопед-травматолог, доктор медичних наук, професор
  • Спеціальність: Ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 42 р.
likar
Калюжний
Геннадій Вікторович
ортопед-травматолог
  • Спеціальність: ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 29 р.
likar
Устименко
Олена Вікторівна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 15 р.
likar
Ломадурова
Юлія Анатоліївна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 5 р.
likar
Мухоморов
Андрій Євгенович
психіатр
  • Спеціальність: психіатр
  • Направлення: Психіатрія
  • Стаж: 37 р.
likar
Завязкіна
Наталія Володимирівна
клінічний психолог
  • Спеціальність: Психолог
  • Направлення: Психологія
  • Стаж: 30 р.
likar
Кострикіна
Вікторія Валентинівна
ревматолог
  • Спеціальність: ревматолог
  • Направлення: Ревматологія
  • Стаж: 23 р.
likar
Сергієнко
Надія Олександрівна
ендокринолог
  • Спеціальність: ендокринолог
  • Направлення: Ендокринологія
  • Стаж: 35 р.
form
Записатися на прийом