м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Лікування остеохондрозу в Києві

Остеохондроз – найпоширеніше захворювання хребта й опорно-рухового апарату в цілому, одна з основних причин болю в спині. Своєчасно розпочате лікування остеохондрозу дозволяє загальмувати прогресування патологічного процесу, попередити розвиток ускладнень.

Що таке остеохондроз

Остеохондроз це хронічне захворювання хребта дегенеративно-дистрофічної природи, яке супроводжується зменшенням висоти міжхребцевих дисків, нестабільністю хребетно-рухових сегментів, зниженням еластичності, рухливості хребетного стовпа, порушенням його опорної та амортизуючої функцій. Патологічний процес зазвичай починається з міжхребцевих дисків, пізніше зачіпає інші структури хребетно-рухового сегмента – суглоби, зв'язки, хребці, а також нервові корінці.

Як проявляється остеохондроз, залежить від локалізації патологічного процесу та від стадії його розвитку. Основні ознаки остеохондрозу – болі різного характеру, які можуть супроводжуватися порушеннями рухової функції та чутливості.

На стадії, коли відбуваються дегенеративно-дистрофічні зміни диска, але ще не розвинувся корінцевий синдром, остеохондроз хребта проявляється такими симптомами:

 • постійні тупі болі помірної інтенсивності, пов'язані з надмірним напруженням м'язів через те, що диск не справляється зі своїми функціями;
 • обмеження рухливості відповідного відділу хребта, скутість рухів.
 • При розвитку корінцевого синдрому, що характерно для більш пізніх стадій остеохондрозу, симптоми інші:
 • болі гострі, різкі, інтенсивні, часто іррадіюють у кінцівки, посилюються при спробах рухів, у разі грудного остеохондрозу – при глибокому диханні, кашлі, чханні;
 • вимушена поза, яку пацієнт приймає для ослаблення болю;
 • зниження м'язової сили;
 • іноді – розлади чутливості (оніміння, парестезії), пов'язані з подразненням, здавленням спинномозкових корінців;
 • іноді – порушення функцій внутрішніх органів.

Шийний остеохондроз часто ускладнюється синдромом хребетної артерії (комплекс проявів, пов'язаних зі звуженням її просвіту та порушенням кровопостачання головного мозку). До болів у шиї та плечовому поясі додаються головні болі, іноді пекучі, пульсуючі, а також запаморочення, розлади зору та слуху. При грудному остеохондрозі можуть відзначатися дисфункції органів травлення, при попереково-крижовому – сечостатевої системи.

У важких випадках, якщо міжхребцевий остеохондроз і грижа диска призводять до здавлення спинного мозку, додаються прояви дискогенної мієлопатії – порушення рефлексів, м'язового тонусу, зниження або повне випадання рухових і чутливих функцій. При такому ускладненні консервативне лікування остеохондрозу неефективне, потрібне оперативне втручання.

Серед симптомів і наслідків остеохондрозу на окрему згадку заслуговують психоемоційні розлади, пов'язані з тривалими болями, обмеженням фізичної активності.

Види остеохондрозу

Остеохондроз класифікують за різними критеріями:

 1. за локалізацією – поперековий, крижовий, грудний, шийний остеохондроз. Також існує змішаний (шийно-грудний, попереково-крижовий) і поширений остеохондроз, який охоплює всі відділи хребта;
 2. за тривалістю проявів – гострий остеохондроз, підгострий і хронічний;
 3. за вираженістю проявів – остеохондроз у фазі загострення або ремісії;
 4. за характером переважаючих неврологічних проявів – остеохондроз з радикулопатією (корінцевим синдромом) і з мієлопатією (ураженням спинного мозку);
 5. за стадією розвитку – остеохондроз 1 ступеня, остеохондроз 2 ступеня тощо.

Існує кілька класифікацій остеохондрозу за стадіями розвитку.

Стадії остеохондрозу

Відповідно до класифікації А.І. Осна, у розвитку остеохондрозу виділяється 4 стадії.

 1. Стадія внутрішньодискових змін. При остеохондрозі 1 ступеня знижується здатність ядра міжхребцевого диска утримувати рідину, його еластичність, опірність навантаженням. Висота диска поступово зменшується. Виражені ознаки остеохондрозу на ранній стадії відсутні.
 2. Стадія нестабільності. Дегенеративні зміни диска тривають, драглисте ядро зміщується, тисне на фіброзне кільце, призводить до утворення тріщин, але ще без розриву. Невелика частина диска випинається за межі міжхребцевого простору (протрузія, пролапс). При остеохондрозі 2 ступеня стабільність хребетно-рухового сегмента порушується, зростає навантаження на м'язи, розвивається міофасціально-тонічний синдром.
 3. Стадія гриж. Відбувається розрив фіброзного кільця та випинання пульпозного ядра диска. Грижі різного розташування можуть здавлювати нервові закінчення, кровоносні судини, спинний мозок, виникають відповідні прояви компресійного синдрому.
 4. Стадія фіброзу диска та формування остеофітів. У процес втягуються суглоби хребта, зв'язки, для компенсації нестабільності по краях тіл хребців формуються кістково-хрящові розростання – остеофіти. Рухливість хребта різко обмежена, розростання посилюють компресійний синдром.

Причини та фактори ризику

остеохондроз

Етіологія остеохондрозу досі повністю не вивчена, існують різні теорії розвитку цього захворювання, найбільш поширеною є інволютивна. Зниження здатності драглистого ядра міжхребцевого диска утримувати вологу, поступова втрата еластичності – наслідок природних процесів старіння. Але остеохондроз часто розвивається в молодому віці. Передчасне старіння дисків можуть спровокувати різні зовнішні та внутрішні фактори. Найчастіше це систематичні перевантаження хребетно-рухового сегмента, непропорційний розподіл навантаження на хребет. Причинами можуть бути:

 • важка фізична праця;
 • ударні та вібраційні спортивні навантаження;
 • зайва вага;
 • неправильні рухові стереотипи, порушення постави;
 • викривлення хребта, плоскостопість та інші ортопедичні патології.

Настільки ж важливу роль у розвитку дегенеративно-дистрофічних змін дисків відіграє дефіцит поживних речовин, необхідних для їх повноцінного функціонування. Причиною можуть бути обмінні порушення, недостатнє кровопостачання. Запустити процес патологічних змін також може механічне або запальне пошкодження дисків (травма, інфекція, імунна відповідь).

Основним фактором ризику остеохондрозу вважається малорухливий спосіб життя. Поєднується відразу кілька механізмів:

 • сидяча робота, тривале перебування в статичній позі ведуть до перенапруження одних м'язів і ослаблення інших;
 • погіршується кровопостачання та трофіка хребетних структур;
 • вага при такому способі життя часто перевищує норму;
 • зростає ризик травм, перенапруження через низьку переносимість фізичних навантажень.

Інші фактори ризику, які підвищують ймовірність розвитку остеохондрозу:

 1. вік – вже після 40 років захворюваність остеохондрозом зростає, а серед пацієнтів категорії 50+ відсоток захворюваності ще вище;
 2. несприятлива спадковість;
 3. травми хребта в анамнезі;
 4. неповноцінне харчування;
 5. часте емоційне перенапруження, стреси.

Діагностика остеохондрозу

При симптомах остеохондрозу діагностика починається з консультації невролога (вертебролога), опитування, збору анамнезу, загального та неврологічного огляду. Потім лікар призначає додаткові дослідження:

 • рентгенографію хребта мінімум у 2 проекціях;
 • за показаннями, для уточнення результатів рентгенографії – знімки окремого сегмента в додаткових проекціях, рентген з функціональними пробами, КТ;
 • при грижах – МРТ. Цей метод дозволяє оцінити стан м'яких тканин, відрізняється високою інформативністю при необхідності диференціальної діагностики остеохондрозу та інших захворювань з подібними симптомами.

Якщо остеохондроз супроводжується болями в області різних внутрішніх органів, можуть призначатися додаткові візуалізуючі, функціональні, лабораторні дослідження для виключення відповідної соматичної патології.

Лікування остеохондрозу в Києві

Як лікується остеохондроз, залежить від стадії, фази захворювання, переважаючих проявів, а також індивідуальних особливостей пацієнта. При гострому запаленні остеохондроз лікують медикаментозними методами, які допомагають позбутися від болю, прибрати набряклість. Коли, як кажуть пацієнти, гострий напад остеохондрозу купірований, медикаментозна терапія доповнюється немедикаментозною. При деяких важких ускладненнях показане хірургічне лікування остеохондрозу.

У клініці Тайм+ здійснюється консервативне лікування остеохондрозу, схема якого розробляється для кожного пацієнта в індивідуальному порядку та коригується з урахуванням проміжних результатів. У клініці проводяться:

 1. лікування остеохондрозу медикаментозне, із застосуванням препаратів, ефективність яких доведена. Препарати підбираються з урахуванням особливостей клінічної картини, наявних протипоказань;
 2. паравертебральні блокади при гострому больовому синдромі;
 3. ін'єкційна терапія, у тому числі плазмоліфтинг, пролотерапія. Ці методи відрізняються потужним регенеруючим ефектом;
 4. різні види масажу хребта, які можуть доповнюватися прийомами мануальної, тракційної терапії;
 5. ЛФК і кінезітерапія – спеціально підібрані вправи, які виконуються під керівництвом реабілітолога, допомагають зміцнити м'язовий корсет хребта, нормалізувати тонус м'язів, сформувати правильну поставу та рухові стереотипи;
 6. фізіотерапевтичні процедури – фонофорез, ЧЕНС;
 7. кінезіотейпування (накладення на шкіру еластичних пластирів), добре доповнює методи традиційної медицини, допомагає скорегувати поставу, розвантажити хребет.

Вартість лікування остеохондрозу

Вартість лікування при остеохондрозі складається з вартості медикаментів, ін'єкційних препаратів, лікарських маніпуляцій, сеансів масажу, ЛФК, фізіотерапевтичних процедур тощо. Ціни на окремі послуги наведені в прайсі клініки, загальна вартість залежить від того, як лікується остеохондроз (методи, кількість сеансів).

Переваги клініки Time+

Лікування остеохондрозу – один з пріоритетних напрямків клініки Тайм+. Наші переваги:

 • експертний рівень фахівців, які здійснюють діагностику та лікування остеохондрозу;
 • персоналізований підхід, підбір найбільш ефективних у кожному конкретному випадку методів, препаратів;
 • застосування передових методів лікування остеохондрозу, поєднання методик традиційної та альтернативної медицини;
 • лікування спрямоване на корекцію патологічних станів, які призвели до розвитку остеохондрозу, дозволяє не тільки позбутися болю, але й попередити рецидиви;
 • можна отримати консультацію невролога, ортопеда, ендокринолога та інших фахівців щодо профілактики остеохондрозу, корекції способу життя;
 • пацієнти, у яких остеохондроз супроводжується психоемоційними розладами, можуть отримати допомогу клінічного психолога.

Список літератури:

 1. Piccoliori G, Engl A, Gatterer D, et al. Management of low back pain in general practice – is it of acceptable quality: an observational study among 25 general practices in South Tyrol (Italy). BMC Family Practice, 2013, 14: 148-156
 2. Koes BW, van Tulder M, Lin CW, et al. An updated overview of clinical guidelines for the management of Карпов, В. В. Некоторые аспекты патогенеза и лечения остеохондроза позвоночника / В. В. Карпов, В. А. Куташов. — Текст : непосредственный // Молодой ученый. — 2016. — № 9 (113). — С. 377-384.
 3. Карпов, В. В. Некоторые аспекты патогенеза и лечения остеохондроза позвоночника / В. В. Карпов, В. А. Куташов. — Молодой ученый. — 2016. — № 9 (113). — С. 377-384.
Поширені питання
До чого може призвести остеохондроз?

Найпоширеніше наслідок остеохондрозу – міжхребцеві грижі та компресійний синдром. Найчастіше відбувається здавлювання спинномозкових корінців, яке призводить до інтенсивних болів, порушень чутливості, м'язового та судинного тонусу, функцій внутрішніх органів внаслідок порушення іннервації. Більш небезпечні ускладнення остеохондрозу – виражені порушення рухової функції (парези, паралічі) внаслідок здавлювання спинного мозку, порушення церебрального кровопостачання внаслідок здавлювання хребетної артерії.

Як мануальний терапевт лікує остеохондроз?

Мануальна терапія може застосовуватися тільки поза загостренням остеохондрозу. Мануальний терапевт за допомогою впливу на м'язи та зв'язки виконує акуратне витягування хребта. Відстань між хребцями збільшується, тиск на міжхребцеві диски зменшується, усувається їх випинання, набряклість м'яких тканин навколо хребта. У клініці Тайм+ прийоми мануальної терапії доповнюють прийоми масажу.

Скільки може тривати остеохондроз?

Гострий остеохондроз триває до 3 тижнів, підгострий – до 3 місяців, прояви хронічного остеохондрозу зберігаються більше 3 місяців. У більшості випадків тривалість проявів не перевищує 6 тижнів, але якщо не почати своєчасно адекватне лікування остеохондрозу, можливо затяжний перебіг.

Наші лікарі
likar
Пелепейченко
Олексій Юрійович
головний лікар клініки, невролог, вертебролог
 • Спеціальність: Невролог, Вертебролог
 • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
 • Стаж: 17 р.
likar
Самохін
Анатолій Вікторович
ортопед-травматолог, доктор медичних наук, професор
 • Спеціальність: Ортопед-травматолог
 • Направлення: Ортопедія-травмотологія
 • Стаж: 42 р.
likar
Калюжний
Геннадій Вікторович
ортопед-травматолог
 • Спеціальність: ортопед-травматолог
 • Направлення: Ортопедія-травмотологія
 • Стаж: 29 р.
likar
Опанасенко
Володимир Вікторович
ортопед-травматолог
 • Спеціальність: ортопед-травматолог
 • Направлення: Ортопедія-травмотологія
 • Стаж: 5 р.
likar
Устименко
Олена Вікторівна
невролог, вертебролог
 • Спеціальність: невролог, вертебролог
 • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
 • Стаж: 15 р.
likar
Ломадурова
Юлія Анатоліївна
невролог, вертебролог
 • Спеціальність: невролог, вертебролог
 • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
 • Стаж: 5 р.
likar
Мухоморов
Андрій Євгенович
психіатр
 • Спеціальність: психіатр
 • Направлення: Психіатрія
 • Стаж: 37 р.
likar
Завязкіна
Наталія Володимирівна
клінічний психолог
 • Спеціальність: Психолог
 • Направлення: Психологія
 • Стаж: 30 р.
likar
Кострикіна
Вікторія Валентинівна
ревматолог
 • Спеціальність: ревматолог
 • Направлення: Ревматологія
 • Стаж: 23 р.
likar
Сергієнко
Надія Олександрівна
ендокринолог
 • Спеціальність: ендокринолог
 • Направлення: Ендокринологія
 • Стаж: 35 р.
form
Записатися на прийом