м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Дружби народів
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Біль у спині: причини та методи лікування

Причини виникнення болю в спині

Основна причина болю – проблеми з хребтом, який проходить по центру спини, забезпечує її вертикальне положення та рухливість.

Біль в спині, комплексне лікування якого проводять лікарі клініки Тайм+ в Києві – це не самостійне захворювання, а один із проявів різних захворювань хребта, рідше – внутрішніх органів, суглобів ніг.

Спина людини має складну анатомію та фізіологію, розібратися, чому вона болить, може тільки фахівець, що володіє глибокими знаннями в області неврології та ортопедії, зокрема, вертебрології.

Болі в спині можуть бути:

 • скелетними, пов'язаними з ураженням одного або декількох ХРС, найчастіше при остеохондрозі;
 • м'язовими, пов'язаними з перенапруженням і м'язовим спазмом, травмою, інфекційним і неінфекційним запаленням м'язів, прийомом деяких медикаментів, а також вродженими патологічними станами м'язової тканини;
 • корінцевими (радикулярними) – виникають при стисненні, защемленні нервових корінців спинного мозку та їх запаленні внаслідок впливу інфекції.

Рідше болі в спині невертеброгенні, екстраспинальні, не пов'язані з ураженням хребта та інших анатомічних структур спини:

 • біль може віддавати в різні частини спини при різних захворюваннях внутрішніх органів (ШКТ, сечостатевої, бронхо-легеневої, серцево-судинної системи);
 • біль також іррадіює в низ спини при захворюваннях суглобів ніг, найчастіше тазостегнового. Крім того, при коксартрозі навантаження на хребет і м'язи спини зростає і розподіляється непропорційно, це може призвести до виникнення вторинних скелетних і м'язових болів;
 • зрідка болі в спині носять психогенний характер, людина відчуває біль за відсутності об'єктивної причини або після її усунення.

Спина може боліти через різні фактори, пов'язаних зі способом життя, професійними шкідливостями, віком.

Якщо людина більшу частину часу сидить, кровопостачання хребта погіршується, м'язи слабшають.

У професійних спортсменів і людей, зайнятих важкою фізичною працею, існує високий ризик зірвати спину, пошкодити зв'язки, м'язи та навіть травмувати хребетно-руховий сегмент.

У літньому віці вище ймовірність розвитку остеохондрозу, одної з основних причин болю в спині.

Захворювання, що викликають біль у спині

Спина може боліти при широкому переліку ортопедичних і неврологічних захворювань, як-то:

 1. остеохондроз різних відділів хребта;
 2. ускладнення остеохондрозу – спондильоз, спондилолістез, протрузії та грижі міжхребцевих дисків;
 3. артрити, артрози дуговідросчатих суглобів хребта (фасетковий синдром);
 4. сколіоз та інші патологічні викривлення хребта;
 5. радикуліт( радикулопатія, корінцевий синдром);
 6. міопатії, міозити;
 7. травми хребта та м'язів спини;
 8. анкілозуючий спондилоартрит (хвороба Бехтерєва);
 9. сакроілеїт – запалення крижово-клубового суглоба;
 10. коксартроз (артроз тазостегнового суглоба).

Також причиною болю в спині можуть бути деякі інші захворювання, лікувати які повинен фахівець відповідного профілю:

 • гінекологічні та урологічні – сальпінгіт, простатит, пієлонефрит, сечокам'яна хвороба;
 • гастроентерологічні – холецистит, панкреатит, дивертикуліт;
 • кардіологічні – ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда;
 • пульмонологічні – пневмонія, плеврит;
 • судинні – розшарування артерій, аорти, аневризми черевної аорти;
 • інфекційні – остеомієліт, оперізуючий лишай, туберкульоз;
 • онкологічні – пухлини хребта та метастазування пухлин іншої локалізації в область спини, хребта.

Симптоми та діагностика

Особливості больового синдрому залежать від того, яка частина спини втягнута у патологічний процес, і від причини болю.

Боліти може справа або зліва, у верхній, нижній частині або середині спини, ближче до боків або до центру. Біль може оперізувати, віддавати в інші органи, відчуватися постійно в одній точці або блукати.

Його характер також істотно варіюється від тупого ниючого до гострого, різкого, нестерпного. Біль може відчуватися постійно з однаковою інтенсивністю, або схопити та відпустити, пульсувати, колоти, тягнути, пекти, ломити.

Локалізація та характер болю є одним з критеріїв діагностики.

Молода жінка прокидається в ліжку з болем у спині

Досвідчений фахівець може з високою точністю встановити, чому болить спина, за результатами опитування пацієнта:

 1. при запаленні або перенапруженні м'язів і неускладненому остеохондрозі болі зазвичай ниючі, тупі, супроводжуються відчуттям тяжкості, ломоти, скутості. М'язові болі посилюються при натисканні на м'язи, скелетні – при різких рухах;
 2. при корінцевому синдромі біль різкий, гострий, сильний, пече, стріляє, поширюється від хребта в далекі відділи ніг і рук. Залежно від того, в якому сегменті відбулося ураження корінця, біль може віддавати в живіт, стегна, область паху, серця, потилично-тім'яну. Корінцевий біль часто супроводжується порушеннями чутливості в області іннервації, руховими порушеннями, спазмом м'язів;
 3. пульсуючий біль характерний для запальних, інфекційних захворювань, деяких травм, пухлин;
 4. при захворюваннях внутрішніх органів біль специфічний. При ІХС пече та коле вгорі зліва, в області серця. При нирковій кольці інтенсивний біль може схопити раптово, виникає зліва чи справа, рідше з двох сторін під нижніми ребрами та в попереку, віддає в клубову, пахову область, дуже сильний, нестерпний.

Діагностика причини болю в спині в клініці неврології та нейроортопедії Тайм+ у Києві починається з опитування та огляду пацієнта. Лікар:

 1. уточнює скарги, вивчає медичну карту, збирає анамнез;
 2. при огляді звертає увагу на поставу, ходу, позу, яку приймає пацієнт, а також на стан шкіри та м'яких тканин (почервоніння, гематоми, набряклість, висипання);
 3. під час пальпації виявляє болісно напружені м'язи, больові точки;
 4. проводить рухові проби, перевірку рефлексів.

Після комплексного фізикального обстеження лікар може призначити додаткові дослідження для підтвердження попереднього діагнозу.

Методи інструментальної та лабораторної діагностики підбираються в індивідуальному порядку з урахуванням клінічної картини. Можуть призначатися:

 • рентгенографія хребта (за показаннями – КТ, МРТ);
 • при корінцевому синдромі – електронейроміографія;
 • при підозрі на екстраспінальну природу болю – УЗД внутрішніх органів, різні лабораторні аналізи, а також консультація відповідного профільного фахівця.

У клініці Тайм+ у Києві можна отримати консультацію ортопеда-травматолога, невролога, вертебролога, а також ендокринолога, ревматолога та клінічного психолога або психіатра (при психогенному характері болю в спині).

Методи лікування болю в спині в клініці Time+

У клініці Тайм+ у Києві надається замкнутий цикл діагностичних, терапевтичних, реабілітаційних послуг з лікування захворювань ортопедичного та неврологічного профілю, які супроводжуються болями в спині.

Якщо болі в спині не пов'язані із захворюванням або травмою хребта, м'язово-зв'язкового апарату спини, лікарі Тайм+ порекомендують, до якого фахівця в іншій клініці, медичному центрі Києва звернутися, щоб пройти лікування основного захворювання.

У нашій клініці проводять ефективне лікування, спрямоване на купірування больового синдрому, а також фізичну та, якщо це необхідно, психологічну реабілітацію пацієнтів з болями в спині.

Складові комплексного лікування та реабілітації в клініці:

 1. інноваційні методи ін'єкційної терапії – плазмотерапія та плазмоліфтінг, пролотерапія, а якщо болі в спині є наслідком коксартрозу – ін'єкції гіалуронової кислоти, колагену в тазостегновий суглоб;
 2. блокади хребта для купірування болю та запалення, усунення спазму м'язів;
 3. медикаментозна терапія препаратами з доведеною ефективністю, підібраними в індивідуальному порядку;
 4. методи фізичної реабілітації – масаж спини в цілому або відділів хребта, мануальна терапія, ортопедична корекція хребта, індивідуальні заняття ЛФК, кінезіотерапією з реабілітологом;
 5. методи фізіотерапії – фонофорез, черезшкірна нейроелектростимуляція;
 6. допомога психолога (в разі психогенної природи болів або якщо хронічні болі провокують депресію, порушення сну та інші психічні розлади).

Вартість лікування болю в спині

Вартість лікування болю в спині складається з вартості послуг фахівців, які роблять ін'єкції, масаж, проводять інші маніпуляції, ціни медикаментів, препаратів для ін'єкційної терапії, вартості фізіотерапевтичних процедур. Ціни на лікарські маніпуляції, різні види масажу, фізіотерапію та інші послуги клініки Тайм+ наведені в прайсі.

Консультація та запис на прийом

При болях у спині слід звернутися до невропатолога, який:

 • проведе обстеження, встановить причину болю, в разі необхідності направить на консультацію до суміжного фахівця;
 • підбере найбільш відповідні в кожному конкретному випадку методи та способи терапії, розробить індивідуальний план лікування та реабілітації;
 • порекомендує, що потрібно та чого не можна робити, щоб полегшити біль самостійно та не спровокувати його посилення;
 • виконає необхідні лікарські маніпуляції.

Записатися на первинну консультацію до клініки Тайм+ в Києві можна телефоном або онлайн, через форму на сайті.

Поширені питання
Який фахівець лікує болі в спині?

Лікуванням больового синдрому займається невропатолог, вертебролог, а також реабілітолог. У деяких випадках також може бути потрібна допомога ортопеда-травматолога, гастроентеролога, уролога та інших вузьких фахівців, які лікують основне захворювання (причину болю в спині).

Чому при болях в спині болить живіт?

При ураженні спинномозкових корінців нижньої частини грудного сегмента хребта біль може нервовими закінченнями поширюватися в верхній або нижній відділи живота. А при захворюваннях органів черевної порожнини (ШКТ, нирок) біль часто оперізує живіт і поперек.

Чому при болю в спині піднімається температура?

Одна з причин болю в спині – неінфекційне або інфекційне запалення м'язів, нервових корінців та інших структур хребта та спини, іноді – внутрішніх органів, розташованих поблизу. Запальний процес супроводжується больовим синдромом, ломотою, а імунна система реагує на запалення підвищенням температури.

Як лікувати біль у спині після підняття тяжкості?

Гострий біль після підняття тяжкості вказує на те, що людина «зірвала» спину». Насамперед, в перший час показаний спокій, максимальне обмеження навантажень. Можна самостійно полегшити біль за допомогою НПЗЗ. Обов'язково потрібно звернутися до лікаря – проводити фізіотерапевтичні процедури, робити компреси, вправи, застосовувати інші немедикаментозні, народні способи можна тільки його за рекомендацією. При інтенсивному, тривалому болі може знадобитися блокада, яку призначає та виконує фахівець.

Чи можна приймати гарячу ванну при болях у спині?

У деяких випадках гаряча ванна може полегшити біль, в інших – посилити запалення та больовий синдром. Тому приймати ванну можна тільки за рекомендацією лікаря, після того як встановлена причина болю.

Наші лікарі
likar
Пелепейченко
Олексій Юрійович
головний лікар клініки, невролог, вертебролог
 • Спеціальність: Невролог, Вертебролог
 • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
 • Стаж: 17 р.
likar
Самохін
Анатолій Вікторович
ортопед-травматолог, доктор медичних наук, професор
 • Спеціальність: Ортопед-травматолог
 • Направлення: Ортопедія-травмотологія
 • Стаж: 42 р.
likar
Калюжний
Геннадій Вікторович
ортопед-травматолог
 • Спеціальність: ортопед-травматолог
 • Направлення: Ортопедія-травмотологія
 • Стаж: 29 р.
likar
Опанасенко
Володимир Вікторович
ортопед-травматолог
 • Спеціальність: ортопед-травматолог
 • Направлення: Ортопедія-травмотологія
 • Стаж: 5 р.
likar
Устименко
Олена Вікторівна
невролог, вертебролог
 • Спеціальність: невролог, вертебролог
 • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
 • Стаж: 15 р.
likar
Ломадурова
Юлія Анатоліївна
невролог, вертебролог
 • Спеціальність: невролог, вертебролог
 • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
 • Стаж: 5 р.
likar
Мухоморов
Андрій Євгенович
психіатр
 • Спеціальність: психіатр
 • Направлення: Психіатрія
 • Стаж: 37 р.
likar
Завязкіна
Наталія Володимирівна
клінічний психолог
 • Спеціальність: Психолог
 • Направлення: Психологія
 • Стаж: 30 р.
likar
Кострикіна
Вікторія Валентинівна
ревматолог
 • Спеціальність: ревматолог
 • Направлення: Ревматологія
 • Стаж: 23 р.
likar
Сергієнко
Надія Олександрівна
ендокринолог
 • Спеціальність: ендокринолог
 • Направлення: Ендокринологія
 • Стаж: 35 р.
form
Записатися на прийом