м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Біль в плечовому суглобі: причини, лікування

Біль у плечовому суглобі або оточуючих його м'яких тканинах – проблема, поширеність якої збільшується з віком. У молодому віці з болями в плечі стикається 4-7% людей, а серед осіб вікової категорії 60-70 років на те, що періодично або постійно болить, ниє плечовий суглоб, скаржиться 15-20%.

Причини болю в плечах

Біль в плечовому суглобі може бути травматичним і нетравматичним, пов'язаним з ортопедичними, ревматичними, неврологічними захворюваннями. Іноді біль у плечі відчувається при захворюваннях внутрішніх органів і не пов'язаний з ураженням самого плечового суглоба та периартикулярних (навколосуглобових) структур.

Травми та пошкодження

Причиною болю можуть бути спортивні, побутові та виробничі травми плеча:

  • забій супроводжується помірним болем у лівому плечі або правому плечі, незначним набряком. Оскільки біль в плечі при піднятті руки або інших рухах посилюється, це веде до тимчасового обмеження рухливості;
  • вивих – наслідок падіння на випрямлену руку, сильного удару, супроводжується клацанням. Різкий, сильний біль у плечовому суглобі при вивиху поєднується з деформацією суглоба та його повним знерухомленням до моменту вправляння;
  • переломи плеча (головки, шийки), як і вивих, супроводжуються болем високої інтенсивності та різким обмеженням рухливості руки в плечовому суглобі. М'які тканини набрякають і набувають синюшного відтінку, можлива патологічна рухливість в місці перелому, деформація;
  • надриви, розриви м'язів обертальної манжети плеча, сухожиль. Якщо рухи обмежені через те, що сильно болить плече при підніманні руки, її відведенні назад, обертанні, це говорить про надрив м'язів, які відповідають за відповідний рух. Повний розрив призводить до неможливості рухів у плечовому суглобі.

Остеоартрит плечового суглоба

Досить поширені причини болю в плечі – артроз (остеоартрит) плечового суглоба або ключично-акроміального зчленування. На ранній стадії болі в плечах механічні, виникають переважно при навантаженнях, рухах. Механічні болі в плечовому суглобі при відведенні руки назад, біль у плечовому суглобі при піднятті руки, спробах завести руку за голову – наслідок збільшеного тиску на суглобові поверхні через порушення амортизуючої функції хряща та дефіциту природного мастила (синовіальної рідини).

Артроз часто супроводжується синовітом (запаленням синовіальної оболонки), в цьому випадку до механічних болів у плечовому суглобі додаються болі запального характеру. При прогресуванні артрозу по краях суглобових поверхонь утворюються розростання кісткової тканини – остеофіти, які травмують м'які тканини, навколосуглобові зв'язки слабшають, м'язи атрофуються. Поступово інтенсивність і тривалість болю збільшується, для пізньої стадії артрозу характерний біль у плечі в стані спокою.

Артрит та інші запальні процеси

Ще одна поширена причина болю – запалення плеча. Запальні процеси можуть вражати внутрішньосуглобові та навколосуглобових структури, тверді та м'які тканини. До цієї категорії захворювань відносяться:

  • артрити плечового суглоба різної етіології (посттравматичний, ревматоїдний, інфекційний тощо);
  • гематогенний остеомієліт – запалення верхніх відділів плечової кістки;
  • синовіт – запалення синовіальної оболонки, може бути наслідком травми, остеоартрозу та інших хвороб плечового суглоба;
  • бурсит (плечового суглоба та субакроміальний) – запалення суглобової сумки;
  • тендиніт – запалення сухожиль, пов'язане з надмірними механічними навантаженнями, мікротравмами або відкладенням солей кальцію в м'язах і сухожиллях (кальцинуючий тендиніт);
  • капсуліт (запалення суглобової капсули) дегенеративної (ретрактильний) або запальної (адгезивний) природи;
  • міозит – запалення м'язів, можлива причина болю в м'язах плеча;
  • плечолопатковий періартрит – збірна назва запалень м'яких тканин навколо плечового суглоба. Може протікати у формі тендиніту м'язів і сухожиль, тендобурситу, капсуліту, іноді ці форми змінюють одна одну на різних стадіях періартриту.

Болі в плечовому суглобі можуть поєднуватися з болями іншої локалізації, це характерно для системних запальних захворювань сполучної тканини.

Інші причини

Болі в плечі також можуть бути пов'язані з такими причинами:

  • неврологічні патології – захворювання шийного відділу хребта, плечовий плексит. При ураженні хребта (остеохондроз, спондилоартроз тощо) часто болить плече та передпліччя, біль доходить до кінчиків пальців. При плекситі (ураженні нервового сплетіння) болить ключиця та плече, біль може поширюватися по всій руці;
  • відбиті болі при захворюваннях внутрішніх органів (серцево-судинної системи, легень, середостіння, органів черевної порожнини);
  • доброякісні та злоякісні пухлини;
  • асептичний некроз головки плеча (рідкісне захворювання);
  • депресія та деякі інші психічні розлади.

Симптоми болю в плечовому суглобі

Прояви болю в плечі настільки ж різноманітні, як його причини:

  • сильний біль у суглобі плеча характерний для травм (крім удару), запальних процесів у гострій фазі, пізньої стадії артрозу, онкологічних захворювань;
  • тупий, ниючий біль у плечовому суглобі характерний для тендиніту, хронічної форми бурситу, ранньої стадії артрозу;
  • гострий біль у плечі пульсуючого, стріляючого типу в поєднанні з місцевим підвищенням температури, вираженим набряком і почервонінням тканин вказує на інфекційну природу запалення.

При дегенеративних і запальних захворюваннях плеча (суглоба та м'яких тканин) біль, ломота в плечовому суглобі поєднується з обмеженням рухливості та наростанням болісних відчуттів при рухах. При запаленні, пошкодженні окремих сухожиль обмежуються та супроводжуються посиленням болю певні рухи – відведення від тулуба, максимальний підйом вгору, спроби зігнути руку в лікті, завести за спину, підняти зігнуту руку над головою, щоб зачесатися. При капсуліті, артрозі порушені всі рухи.

Якщо захворювання хребта призводить до того, що болить плечовий суглоб, болі зазвичай різкі, раптові, типу прострілу, але рухливість руки не обмежується. Болі при плечовому плекситі посилюються при тиску на область ключиці, супроводжуються обмеженням рухливості та порушеннями чутливості.

Болі, пов'язані з травмами, перевантаженнями, зазвичай односторонні, у правшів внаслідок перенапруження м'язів, перевантаження суглоба болить праве плече. Відбиті болі також односторонні (при кардіологічних захворюваннях болить ліве плече, при захворюваннях печінки – праве тощо). Для системних аутоімунних захворювань (ревматоїдного артриту, ревматизму, системного червоного вовчака) типові двосторонні болі.

Інтенсивний больовий синдром або помірні, але постійні болі в плечі сильно знижують якість життя. Внаслідок обмеження рухливості людині, у якої болить плече, складно виконувати повсякденні побутові операції, займатися професійною діяльністю. Тому при болю в плечах лікування потрібно починати своєчасно, та не просто заглушати біль, а впливати на його причину.

Діагностика

При болю в плечовому суглобі діагностика починається з опитування та збору анамнезу. Потім лікар проводить огляд з пальпацією, виконує низку функціональних тестів для оцінки обсягу активних і пасивних рухів. Характер болю, його локалізація та супутні прояви (деформація суглоба, обмеження рухливості, набряклість тощо) – досить інформативні діагностичні критерії, які дозволяють досвідченому лікарю зрозуміти, чому болить плечовий суглоб.

Основний метод інструментальної діагностики – МРТ суглоба, ця процедура проводиться найчастіше, рідше призначаються рентгенографія, УЗД або КТ суглоба. Інші методи діагностики болю в плечі застосовуються за показаннями:

  • при підозрі на неврологічний, вертеброгенний характер болю – рентген шийного відділу хребта;
  • при наявності симптомів синовіту – пункція суглоба та лабораторне дослідження синовіальної рідини;
  • артроскопія, біопсія синовіальної оболонки;
  • електроміографія для оцінки стану м'язів;
  • лабораторні аналізи для виявлення маркерів запалення, аутоімунної, онкологічної патології, ідентифікації збудника при запаленні інфекційної природи.

Якщо лікар не виявляє хірургічної, ортопедичної, ревматологічної або неврологічної патології, а супутні прояви дозволяють припустити, що болі в плечі відбиті, показана консультація фахівців із захворювань внутрішніх органів (кардіолога, гастроентеролога тощо).

Лікування болю в плечі в Києві

Лікування болю в плечовому суглобі здійснюється з урахуванням його причини. При травматичних болях необхідна допомога травматолога: вправлення вивиху, накладення пов'язки, іммобілізація плеча або плечового суглоба. Інтенсивний біль можна зняти за допомогою ін'єкції, в перший час після травми лікар може порекомендувати прийом анальгетиків. При нетравматичних болях у плечі необхідне комплексне лікування, яке починається з усунення провокуючого фактора, розвантаження суглоба та тимчасової відмови від рухів, які посилюють біль.

Фізіотерапія та вправи

Фізіотерапевтичні процедури (електрофорез, фонофорез, ударно-хвильова терапія та інші) допомагають зняти біль і запалення, прискорити відновлення після травми. Перелік процедур і схему фізіотерапії підбирає лікар з урахуванням причини болю в плечі, стадії захворювання, з яким вони пов'язані. При хронічних болях у плечовому суглобі та на етапі реабілітації після травм плеча також показаний масаж руки цілком або плеча, плечового суглоба, часто в поєднанні з масажем спини.

Лікування болю в плечах вправами не проводиться відразу після травм, коли показана іммобілізація кінцівки, та при гострому запальному процесі. В інших випадках дозована рухова активність важлива для нормалізації кровообігу, подолання контрактури, попередження застійних явищ і атрофії м'язів. Спеціаліст з лікувальної фізкультури порекомендує, як лікувати біль в лівому плечі або правому плечі, підбере комплекс вправ. Зазвичай виконуються обертальні рухи в плечовому суглобі та вправи на відведення-приведення руки. Головні правила:

  • вправи не повинні призводити до посилення болю;
  • амплітуда рухів, навантаження нарощуються поступово.

Медикаментозна терапія

Важлива складова лікування болю в плечовому суглобі – медикаментозна терапія. Препарати від болю в плечі можуть застосовуватися різними способами:

  • пероральний прийом НПЗЗ, анальгетиків, хондропротекторів, міорелаксантів;
  • ін'єкції кортикостероїдів, анестетиків, за показаннями – міорелаксантів, хондропротекторів. Уколи при болю в плечовому суглобі можуть виконуватися в м'які тканини навколо суглоба, можливі також внутрішньосуглобові ін'єкції (блокади);
  • рідше – місцеве нанесення мазей, кремів, гелів, накладення компресів і пластирів з лікувальними засобами. Зовнішні засоби мають низьку ефективність і можуть доповнювати системну терапію, але не замінюють її.

Крім традиційної медикаментозної терапії хороший ефект забезпечують:

  • ін'єкції гіалуронової кислоти в порожнину плечового суглоба;
  • ін'єкційне введення препаратів плазми крові – плазмотерапія та плазмоліфтинг;
  • пролотерапія – ін'єкції висококонцентрованої глюкози.

Хірургічні методи лікування

Якщо консервативна терапія недостатньо ефективна, показано лікування болю в плечах хірургічним шляхом. До хірургічного втручання вдаються в таких випадках:

  • свіжі травми (відкриті переломи, переломи зі зміщенням, розриви ротаційної манжети тощо);
  • наслідки раніше перенесених травм, які супроводжуються болями в плечі;
  • дегенеративні захворювання на пізній стадії, коли можливості консервативного лікування вичерпані;
  • необхідність видалення новоутворень.

Операція на плечовому суглобі може полягати у видаленні внутрішньосуглобових вільних тіл, зміцненні капсули при звичних вивихах або її розтині при утворенні спайок, заміні зруйнованого суглоба імплантом (ендопротезуванні). Існують й інші види операцій, які можуть виконуватися з класичним або артроскопічним доступом. Так, при кальцинуючому тендиніті плеча виконується артроскопічне видалення відкладень кальцію. На стадії, коли відкладення в'язкі, не затверділі, можлива їх аспірація через голку великого діаметру та одночасне введення фізрозчину через іншу голку для кращого вимивання.

Що робити при гострому болю в плечовому суглобі

Якщо гострий біль в плечовому суглобі виникла після удару, падіння на руку, різкого ривка, необхідно звернутися до травматолога. До надання лікарської допомоги слід зафіксувати руку (накласти шину, косиночную пов'язку) і забезпечити їй спокій, рекомендується прикласти холод, при інтенсивному болю можна прийняти анальгетик.

Якщо гострий біль пов'язаний із загостренням наявного захворювання, рекомендовані:

  • спокій, положення, в якому біль стихає або зникає;
  • нанесення мазі зі знеболюючим, протизапальним ефектом;
  • прийом призначених лікарем препаратів;
  • при недостатній ефективності препаратів для місцевого та перорального застосування може бути показана блокада, виконувати яку повинен лікар.

Якщо біль пекучий, пульсуючий, супроводжується вираженим швидко наростаючим набряком, почервонінням шкіри, підвищенням температури та ознаками загальної інтоксикації, необхідно терміново звертатися до лікаря.

Профілактика болю в плечах

Основні заходи профілактики болю в плечах

  • дозування навантажень на руки та плечові суглоби, захист від перенапруження м'язів, переохолодження;
  • регулярні перерви, відпочинок, розминки при роботі, пов'язаній з повторюваними монотонними рухами;
  • мінімізація ризику травм;
  • раціональне харчування, нормалізація рівня цукру в крові, корекція метаболізму;
  • своєчасна діагностика та лікування (контроль) захворювань, які супроводжуються порушенням кровопостачання та трофіки тканин плеча, плечового суглоба.

Якщо болі в плечах є наслідком хронічного мікротравмування, з метою профілактики рецидивів може бути рекомендована зміна діяльності, відмова від занять професійним спортом. Пацієнтам з групи ризику (повторювані навантаження) та тим, у кого часто болить плечовий суглоб, рекомендовані заняття ЛФК, плаванням, регулярне проходження курсів профілактичного масажу рук і плечового поясу, кінезіотейпування перед майбутніми навантаженнями.

Переваги клініки Time+

У клініці Тайм+ проводиться консервативне лікування болю в плечовому суглобі:

  • у команді фахівців «Тайм+» є ортопеди-травматологи, неврологи, ревматолог, психолог, що дозволяє з високою точністю встановлювати причину болю в плечі та проводити лікування болю різної природи;
  • операції на плечовому суглобі тут не виконують, але можна пройти курс фізичної реабілітації після такої операції;
  • комбінуються методи медикаментозної та немедикаментозної терапії, регенеративної медицини, комплексний підхід забезпечує найкращий ефект;
  • застосовуються інноваційні методи лікування болю в плечі – плазмотерапія, пролотерапія;
  • кожному пацієнту приділяється максимум уваги – персональний менеджер здійснює зворотний зв'язок, реабілітолог проводить індивідуальні заняття ЛФК, кінезіотерапією, в разі необхідності можна оперативно отримати онлайн консультацію лікаря або записатися на прийом в клініці.

Список літератури

  1. Боли в плечевом суставе – подходы к диагностике и лечению/ Шостак Н.А., Клименко А.А.// Клиницист – 2013 – №1.
  2. Боль в плечелопаточной области: клинические аспекты диагностики и лечения/ Фирсов А.А., Шмырев В.И.// Архив внутренней медицины – 2014 – №2.
  3. Причины и лечение боли в плече/ Исайкин А.И., Черненко А.А.// Медицинский совет – 2013 – №12.
  4. Заболевания и повреждения плечевого сустава/ Котенко К.В., Епифанов В.А. и др. – 2017.
Поширені питання
Які ознаки болю в плечовому суглобі?

Основною ознакою болю в плечовому суглобі є сам біль, який може бути гострим, різким або тупим, ниючим, слабким або інтенсивним. Біль часто супроводжується обмеженням деяких або всіх рухів у плечовому суглобі, його набряком, деформацією.

Від чого можуть бути болі в плечовому суглобі?

Біль в плечовому суглобі може бути наслідком травми, симптомом артрозу або запальних захворювань суглоба, навколосуглобових структур. Також болі в плечі можуть відчуватися при захворюваннях шийного відділу хребта, деяких внутрішніх органів.

Чи можна лікувати біль у плечовому суглобі?

Можна і потрібно, але по можливості лікування повинно бути спрямоване не просто на знеболення, мінімізацію болю, а на усунення його причини.

Як зняти гострий біль в плечі при артрозі?

Показаний спокій, місцеве нанесення та пероральний прийом знеболюючого (НПЗЗ). Якщо ці заходи не допомагають, лікар може зробити блокаду з гормональними протизапальними, але такі ін'єкції виконуються не частіше 4 разів на рік.

До якого лікаря звернутися з болем в плечовому суглобі?

Якщо біль виник після травми, необхідно звертатися до ортопеда-травматолога, він же в деяких випадках займається лікуванням нетравматичних болів. Після опитування, огляду та додаткових досліджень ортопед може направити пацієнта до ревматолога або невролога, якщо особливості клінічної картини дозволяють запідозрити артрит, неврологічну патологію.

Наші лікарі
likar
Пелепейченко
Олексій Юрійович
головний лікар клініки, невролог, вертебролог
  • Спеціальність: Невролог, Вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 17 р.
likar
Самохін
Анатолій Вікторович
ортопед-травматолог, доктор медичних наук, професор
  • Спеціальність: Ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 42 р.
likar
Калюжний
Геннадій Вікторович
ортопед-травматолог
  • Спеціальність: ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 29 р.
likar
Устименко
Олена Вікторівна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 15 р.
likar
Ломадурова
Юлія Анатоліївна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 5 р.
likar
Мухоморов
Андрій Євгенович
психіатр
  • Спеціальність: психіатр
  • Направлення: Психіатрія
  • Стаж: 37 р.
likar
Завязкіна
Наталія Володимирівна
клінічний психолог
  • Спеціальність: Психолог
  • Направлення: Психологія
  • Стаж: 30 р.
likar
Кострикіна
Вікторія Валентинівна
ревматолог
  • Спеціальність: ревматолог
  • Направлення: Ревматологія
  • Стаж: 23 р.
likar
Сергієнко
Надія Олександрівна
ендокринолог
  • Спеціальність: ендокринолог
  • Направлення: Ендокринологія
  • Стаж: 35 р.
form
Записатися на прийом