м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

ЦІНИ

Консультація ревматолога
900 ГРН
Онлайн консультація ревматолога
900 ГРН
Консультація ортопеда-травматолога
900 ГРН
Блокада тип 2 (пункція суглобу, внутрішньосуглобове введення лікарських засобів, препаратів, периламінарна блокада, провідникова блокада периферичних нервів)
550 ГРН

Діагностична пункція колінного суглоба (Артроцентез)

Що таке діагностична пункція колінного суглоба

Пункція суглобів (артроцентез) – це лікарська маніпуляція, яка полягає в проколі голкою м'яких тканин навколо суглоба та суглобової капсули з подальшим відкачуванням (аспірацією) патологічно зміненої внутрішньосуглобової рідини через цей прокол за допомогою шприца.

Найбільш поширений різновид цієї маніпуляції – пункція колінного суглоба, найкрупнішого анатомічного зчленування, яке часто травмується, запалюється, набрякає.

Пункції суглобів виконуються з терапевтичними (видалення надлишкової рідини, крові, гною, введення ліків) і діагностичними цілями.

Діагностична пункція суглоба відноситься до інвазивних методів діагностики, витягнута з суглобової порожнини рідина відправляється в лабораторію для макро – і мікроскопічного дослідження.

Залежно від його результатів і особливостей клінічної картини додатково можуть проводитися біохімічний аналіз синовіальної рідини, бакпосев і інші лабораторні дослідження.

Діагностична пункція колінного суглоба та дослідження синовіальної рідини проводиться для:

  1. диференціальної діагностики різних патологічних станів колінного суглоба;
  2. оцінки вираженості, активності місцевого запального процесу;
  3. уточнення характеру запалення (мікрокристалічний, інфекційний артрит тощо), при бактеріальних артритах, синовітах – для виявлення збудника та підбору ефективної антибіотикотерапії;
  4. моніторингу динаміки патологічного процесу;
  5. оцінки ефективності проведеного лікування.

Виконання інвазивних діагностичних маніпуляцій вимагає високої кваліфікації фахівця, пункцію коліна виконує не медсестра, а лікар.

У клініці Тайм+ антроцентез колінного суглоба виконують висококваліфіковані ортопеди-травматологи з багаторічним досвідом роботи.

Показання для проведення пункції

Для пункції колінного суглоба показаннями є різні захворювання, патологічні стани, які супроводжуються утворенням запального внутрішньосуглобового випоту в обсязі більше 25 мл.

Це різні види артриту (ревматичний, ревматоїдний, подагричний, реактивний та інші) в гострій фазі, гонартроз (остеоартроз колінного суглоба), травми коліна, в тому числі такі, що супроводжуються крововиливом до суглобової порожнини (гемартрозом), а також гемартроз при гемофілії.

Основні симптоми таких станів:

  • виражена набряклість коліна, припухлість, збільшення суглоба в обсязі;
  • почервоніння шкіри над суглобом (при вираженому гемартрозі – синюшність), місцеве підвищення температури;
  • біль, особливо виражений при пасивних рухах в суглобі;
  • обмеження рухливості колінного суглоба.

Вартість пункції колінного суглоба

На пункцію колінного суглоба ціна приведена без урахування вартості препаратів.

Послуга Ціна, грн.
Блокада тип 2 (пункція суглобу, внутрішньосуглобове введення лікарських засобів, препаратів, периламінарна блокада, провідникова блокада периферичних нервів) 550

На пункцію суглоба ціна може підвищуватися при проведенні з УЗД-навігацією.

Підготовка до процедури

Особлива попередня підготовка не потрібна, але перед виконанням пункції колінного суглоба пацієнт повинен пройти консультацію ортопеда-травматолога або ревматолога, а лікар – переконатися у відсутності протипоказань.

Основним протипоказанням до проведення артроцентеза є позасуглобова інфекція – інфікування шкіри (м'яких тканин) в передбачуваному місці проколу. Якщо позасуглобова інфекція локальна, лікар може підібрати іншу точку доступу на неінфікованій ділянці.

Процес проведення пункції колінного суглоба

лікар демонструє колінний суглоб на манекені

Пунктування колінного суглоба проводиться в стерильних умовах маніпуляційного кабінету досвідченими лікарями, в складних випадках застосовується УЗД-навігація для контролю правильності введення голки.

Все це забезпечує високий ступінь безпеки маніпуляції та дозволяє звести до мінімуму ризик ускладнень після артроцентеза.

  1. Спочатку готується все необхідне – антисептики та анестетики, стерильні шприци та голки, контейнери для збору рідини, перев'язувальні матеріали, стерильні рукавички. Пункція колінного суглоба проводиться в кілька етапів.
  2. Пацієнта вкладають на спину, під злегка зігнуту в коліні ногу підкладають валик.
  3. Лікар виконує пальпацію надколінка, намічає точку проколу (найчастіше зовні від верхньої частини надколінка).
  4. Шкіра в місці проколу та навколо обробляється антисептиками.
  5. У поверхневі, а потім у більш глибокі тканини над суглобом в місці артроцентеза, по передбачуваній траєкторії руху пункційної голки за допомогою короткої ін'єкційної голки вводиться місцевий анестетик
  6. Лікар акуратно вводить через м'які тканини та суглобову щілину тонку довгу голку, надіту на шприц 20-60 мл. Якщо відчувається опір, значить, на шляху руху голки є перешкода, її необхідно витягти майже повністю, злегка змінити кут введення та повторити спробу. Коли голка проколює оболонку суглоба, в шприц починає надходити внутрішньосуглобова рідина, це ознака успішного артроцентеза.
  7. Після того, як шприц почав заповнюватися, положення голки не змінюється, переміщається тільки поршень. Щоб поліпшити аспірацію, лікар злегка натискає на надколінок. Для видалення великого обсягу випоту необхідно кілька шприців, в момент їх заміни використовується триходовий кран або затискач для голки. Рідину поміщають у пробірки, контейнери.
  8. Якщо це необхідно, після аспірації рідини з суглоба в нього за допомогою іншого шприца вводяться медикаментозні препарати, виконується промивання антисептиками (лаваж), блокада кортикостероїдами з анестетиками.
  9. Після акуратного вилучення голки місце проколу знову обробляється антисептиками та закривається стерильною пов'язкою.

Після процедури

Після завершення пункції колінного суглоба лікар розглядає відкачану рідину. Наявність домішок крові, жиру, які вказують на травму колінного суглоба, а також помутніння, зміну забарвлення, характерні для запального процесу, можна побачити неозброєним оком.

Потім контейнери з синовіальною рідиною передають до лабораторії для детального дослідження, а лікар може призначити лікування з урахуванням її візуальних особливостей.

Коли закінчиться дія анестезії, можливе посилення болю, тимчасове загострення запального процесу.

Для мінімізації неприємних відчуттів необхідно дотримуватися низки правил:

  • якщо був аспірований великий обсяг випоту, після проведення пункції колінного суглоба на нього накладають еластичний бинт, при помірному обсязі випоту досить звичайної пов'язки;
  • для зняття набряклості та зменшення болю рекомендований холодний компрес на суглоб і пероральний прийом НПЗЗ;
  • протягом найближчих годин після артроцентеза необхідно дотримуватися спокою, ногу тримати в злегка підведеному положенні. Якщо виконувалася не тільки діагностична пункція колінного суглоба, але й лаваж, блокада, режим спокою необхідно продовжити (після введення анестетиків уникати рухів протягом 4-8 годин, кортикостероїдів – 1-2 діб).

Якщо після пункції колінного суглоба пройшло більше 12 годин, а набряк не спадає, посилюється біль і почервоніння, необхідне обстеження – можливо, до порожнини суглоба була занесена інфекція.

Але при виконанні маніпуляції професійними лікарями в стерильних умовах, з дотриманням правил антисептики ризик такого ускладнення мінімальний.

З проведенням пункції колінного суглоба пов'язані й інші ризики – крововилив внаслідок пошкодження кровоносної судини, порушення чутливості внаслідок пошкодження нерва, механічне травмування хряща. Але такі ускладнення можливі тільки при недостатній кваліфікації фахівця, тому потрібно ретельно вибирати клініку та лікаря для проведення артроцентеза.

Результати діагностики

Для різних захворювань і пошкоджень колінного суглоба характерні певні зміни складу синовіальної рідини, виявити які дозволяє пунктирування коліна та забір рідини для дослідження:

  1. при запальних процесах у синовіальній рідині виявляються збільшення числа клітин крові (цитоз), вмісту білка, помірне або виражене помутніння;
  2. виражений цитоз характерний для гострого запалення, в поєднанні з сильним помутнінням і гнійним забарвленням синовіальної рідини – для септичного запалення (бактеріальної інфекції). Рекомендований бакпосів для ідентифікації збудника;
  3. при подагрі виявляються кристали, підвищена концентрація солей сечової кислоти;
  4. при гонартрозі, асептичному некрозі синовіальна рідина прозора, солом'яно-жовта, незначно підвищена концентрація білка;
  5. при гемартрозі колінного суглоба пункція дозволяє виявити домішки крові, а подальше дослідження – діагностувати можливі ускладнення (асептичний синовіт, гнійний артрит, при рецидивуючих гемартрозах – гонартроз).

З урахуванням результатів лабораторного дослідження лікар може поставити або уточнити діагноз, призначити найбільш ефективне лікування.

Пункція колінного суглоба – один з найбільш інформативних методів діагностики, а від точності поставленого діагнозу залежить ефективність лікування.

Консультація та запис на прийом

У клініці Тайм+ пункція колінного суглоба проводиться тільки після консультації ортопеда-травматолога або ревматолога. Для запису на первинну консультацію опишіть симптоми, скарги фахівці контакт центру «Тайм+», і він визначить, до якого фахівця вас направити. Проведення пункції колінного суглоба за показаннями можливе безпосередньо після консультації.

Поширені питання
Що не можна робити після пункції колінного суглоба?

Після пункції колінного суглоба його не можна гріти (навпаки, варто прикласти лід) і навантажувати. У перші години показаний повний спокій, в найближчі дні – обмеження навантаження. Неприпустимі різкі рухи. Також не можна чесати, терти місце проколу.

Що показує пункція колінного суглоба?

Пункція суглоба дозволяє відразу ж оцінити обсяг запального випоту, виявити домішки крові, гною. Досвідчений лікар може за обсягом і зовнішнім виглядом синовіальної рідини запідозрити приховану травму, інфекційний процес і оперативно призначити лікування. А лабораторне дослідження синовіальної рідини забезпечує фахівця даними для диференціальної діагностики різноманітних захворювань і пошкоджень суглоба.

Скільки разів можна робити пункцію колінного суглоба?

У разі повторного скупчення випоту пункцію можна повторювати через 2-3 доби. В одному циклі лікування ця маніпуляція виконується не більше 4 разів, якщо випіт продовжує накопичуватися, це вказує на недостатню ефективність лікування та необхідність внесення коректив до плану.

Наші лікарі
likar
Пелепейченко
Олексій Юрійович
головний лікар клініки, невролог, вертебролог
  • Спеціальність: Невролог, Вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 17 р.
likar
Самохін
Анатолій Вікторович
ортопед-травматолог, доктор медичних наук, професор
  • Спеціальність: Ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 42 р.
likar
Калюжний
Геннадій Вікторович
ортопед-травматолог
  • Спеціальність: ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 29 р.
likar
Устименко
Олена Вікторівна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 15 р.
likar
Ломадурова
Юлія Анатоліївна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 5 р.
likar
Мухоморов
Андрій Євгенович
психіатр
  • Спеціальність: психіатр
  • Направлення: Психіатрія
  • Стаж: 37 р.
likar
Завязкіна
Наталія Володимирівна
клінічний психолог
  • Спеціальність: Психолог
  • Направлення: Психологія
  • Стаж: 30 р.
likar
Кострикіна
Вікторія Валентинівна
ревматолог
  • Спеціальність: ревматолог
  • Направлення: Ревматологія
  • Стаж: 23 р.
likar
Сергієнко
Надія Олександрівна
ендокринолог
  • Спеціальність: ендокринолог
  • Направлення: Ендокринологія
  • Стаж: 35 р.
form
Записатися на прийом