м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Біль у хребті – причини, лікування

Біль у хребті – поширена проблема, один із проявів різних захворювань, аномалій розвитку та травм хребетного стовпа, часто із втягненням нервових корінців. Болі та дискомфорт у хребті можуть призводити до істотного зниження якості життя. Біль у хребті не можна ігнорувати, терпіти або намагатися заглушити знеболюючими, вона може бути симптомом захворювань, патологічних станів, які при відсутності лікування загрожують важкими ускладненнями, аж до інвалідизації. Якщо болить хребет, необхідно звернутися до невролога, щоб встановити причину болю, провести комплексне лікування спини та хребта.

Види болю в хребті

Болі в хребті класифікуються за локалізацією та за характером. Іноді болить весь хребетний стовп, але частіше болю локальні, відчуваються у верхньому, середньому або нижньому відділі, в області певних хребетно-рухових сегментів. Залежно від локалізації розрізняють такі види болю:

  • цервікалгія – болі в шийному відділі;
  • цервікобрахіалгія – біль у шийному відділі хребет, яка іррадіює в плече та руку;
  • цервікокраніалгія – біль в шийно-потиличній області, яка може віддавати в інші відділи голови;
  • торакалгія – болі в хребті між лопаток;
  • люмбалгія – болі в поперековому відділі;
  • люмбоішіалгія – болі в попереково-крижовому відділі, що віддають в область таза та ногу, можуть доходити до коліна або до стопи.

Також розрізняють транзиторні (тимчасові, минущі) та постійні, тупі та гострі болі в хребті. Характер, тип болю в хребті залежить від захворювання, його стадії.

Гострі болі в хребті

Інтенсивні, пекучі, стріляючі, різкі болі в хребті, як правило, пов'язані зі здавленням спинномозкових корінців, їх ще називають радикулярними. Пацієнти порівнюють їх з ударом струмом, скаржаться, що раптово коле в хребті. Часто корінцевий біль у хребті віддає в різні частини тіла за ходом іннервації та супроводжується порушеннями чутливості, парезами.

Дуже інтенсивний чітко локалізований точкова біль у хребті характерний для остеомієліту хребців гематогенної природи (запалення кісткового мозку, спровоковане гнійної інфекцією, занесеної з кровотоком з віддаленого джерела в організмі). При цьому захворюванні глибокий, розпираючий, пульсуючий біль у хребті посилюється при найменшому русі, поєднується з лихоманкою, загальною слабкістю.

Гострі болі в хребті також можуть бути симптомом деяких травм – компресійного, осколкового перелому, вивихів, переломовивіхов. Особливо сильно болить хребет відразу після травми, потім інтенсивність може незначно знижуватися, але при рухах біль посилюється. При травмах хребта біль зазвичай поєднується з неврологічними розладами, порушеннями чутливості, рухової активності.

Тупий біль у хребті

Ниючі болі в хребті слабкої та помірної інтенсивності характерні для багатьох дегенеративно-дистрофічних захворювань. Постійний ниючий біль у хребті типовий для остеохондрозу, при різких рухах його інтенсивність зростає. При грижі міжхребцевого диска тупий біль у хребті спочатку транзиторний, у положенні лежачи зникає, при тривалому перебуванні в статичній позі або при навантаженнях посилюється. Згодом біль набуває постійного характеру, до нього приєднується напруга в хребті. На початковій стадії спондилоартрозу тупий біль виникає тільки при рухах, потім стає постійним, неприємні відчуття в хребті посилюються, якщо положення тіла тривалий час не змінюється.

Ниючі, тягнучі болі в хребті також характерні для його викривлень, інтенсивність болю наростає в міру прогресування захворювання. Біль в хребті, що давить, може відчуватися при патологічних переломах, пов'язаних з остеопорозом або доброякісними пухлинами. При хворобі Бехтерева тупий біль, скутість хребта мають характерний добовий ритм – виникають вночі, вранці максимально виражені, протягом дня інтенсивність болю знижується при рухах і посилюється в нерухомому положенні. На ранній стадії захворювання біль локалізована в поперековому відділі, коли хвороба Бехтерева прогресує, відчуваються болі уздовж хребта.

Причини болю в хребті

Причини, з яких болить хребетний стовп або його відділи, сегменти, різноманітні, їх можна об'єднати в кілька груп:

  • дегенеративні, дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта – остеохондроз, грижі міжхребцевих дисків, грижі Шморля, спондилоартроз – спондильоз, остеопороз хребців;
  • неінфекційні та інфекційні запальні захворювання хребта та спинного мозку – хвороба Бєхтєрєва, кістковий туберкульоз,
  • остеомієліт, спинальний арахноїдит, спинальний епідуральний абсцес;
  • викривлення хребта – сколіоз, кіфосколіоз, патологічні лордоз і кіфоз;
  • аномалії розвитку хребта – клиновидні хребці, розщеплення, зрідка – сакралізація та люмбалізація;
    травми хребта;
  • доброякісні та злоякісні пухлини хребта, а також проростання в нього метастазів злоякісних пухлин віддалених органів.

Біль у хребті може бути й невертеброгенним, тобто не пов'язаним з патологічними станами самого хребта. Ломота в хребті може відчуватися при гарячкових станах, при цьому зазвичай ломить усі суглоби, болять м'язи. Відбиті болі в хребті можуть відчуватися при захворюваннях різних внутрішніх органів. Іноді біль у хребті має психосоматичну природу.

Діагностика

Постановка діагнозу при болях в хребті починається з опитування та збору анамнезу. Пацієнту необхідно максимально точно описати локалізацію (відчувається біль у всьому хребті або в певних відділах), характер болю, їх тривалість, обставини, при яких вони виникають, посилюються, слабшають, зникають. Лікар також цікавиться супутніми симптомами (болить хребет і нудить, болі поєднуються з порушеннями чутливості, рухливості кінцівок).

Потім лікар проводить загальний та неврологічний огляд, призначає додаткові дослідження:

  • рентгенографію хребта в двох проекціях, за показаннями – з функціональними пробами;
  • якщо необхідне уточнення даних рентгену – КТ, МРТ;
  • при скаргах на слабкість у хребті або напруження м'язів уздовж хребта – електроміографію;
  • при симптомах корінцевого синдрому – електронейрографію;
  • за показаннями – лабораторні аналізи (загальний аналіз крові, туберкулінові проби, аналізи на онкомаркери тощо).

Якщо невролог, вертебролог не виявляє ознак патології хребта, він може направити пацієнта до терапевта або вузьких фахівців із захворювань внутрішніх органів, клінічного психолога, психіатра.

Лікування болю в хребті в Києві

Лікування болю в спині, хребті здійснюється з урахуванням його причини. Якщо це можливо, усувається причина болю. Якщо біль у хребті пов'язана з хронічним захворюванням, яке неможливо повністю вилікувати, проводиться симптоматична терапія, спрямована на полегшення болю. Комплексне консервативне лікування при болях у хребті включає в себе методи медикаментозної та немедикаментозної терапії.

Схема медикаментозної терапії розробляється з урахуванням інтенсивності та причини болю. Можуть застосовуватися:

  • при помірних болях – нестероїдні протизапальні, місцеві та системні;
  • якщо сильно болить хребет – блокади з кортикостероїдами та місцевими анестетиками;
  • якщо біль у хребті пов'язана з інфекційним запальним захворюванням – антибіотики;
  • при напруженні м'язів уздовж хребта – міорелаксанти;
  • при корінцевому синдромі – нейротропні препарати, вітаміни групи В, антиконвульсанти.

Різні методи немедикаментозної терапії застосовуються при хронічних болях у хребті та після купірування гострого больового синдрому. При лікуванні болю в хребті використовуються:

  • масаж всієї спини або різних відділів хребта, іноді в поєднанні з масажем кінцівок;
  • ЛФК, кінезіотерапія;
  • фізіотерапевтичні процедури – черезшкірна електростимуляція, ультразвук, магнітотерапія;
  • рефлексотерапія;
  • за показаннями – мануальна корекція хребта.

У деяких випадках пацієнту показаний спокій, постільний або щадний режим, носіння ортопедичних виробів для розвантаження, стабілізації хребта.

При серйозних травмах, нестабільності хребців, руйнуванні кісткової тканини та ще в низці випадків консервативне лікування недостатньо ефективне. Причину болів воно не усуває, для їх купірування доводиться застосовувати сильнодіючі препарати, підвищувати їх дозування. У таких ситуаціях показане хірургічне лікування, корекція патології, яка викликає біль у хребті, та подальша реабілітація.

Переваги клініки Time+

Допомога пацієнтам з болями в хребті різної локалізації, інтенсивності та етіології – один з пріоритетних напрямків діяльності клініки неврології та нейроортопедії Тайм+. Тут ведуть консультативний прийом експерти в області неврології, вертебрології, ортопедії та травматології, ревматології. Можна записатися на прийом до будь-якого лікаря, він за характером симптомів визначить найбільш імовірну причину болю в хребті та в разі необхідності направить пацієнта на консультацію до суміжного фахівця. У клініці надається замкнутий цикл діагностичних, терапевтичних, реабілітаційних послуг:

  • високоточна диференціальна діагностика дозволяє встановити, від чого болить хребет, і розробити план лікування, спрямованого не тільки на полегшення симптомів, але й на усунення причини;
  • поряд з традиційними методами лікування болю в хребті застосовуються інноваційні – плазмотерапія, пролотерапія. Вони дозволяють знизити медикаментозне навантаження на організм;
  • схема медикаментозної терапії розробляється в індивідуальному порядку. Призначаються препарати з доведеною ефективністю;
  • проводяться індивідуальні заняття ЛФК, кінезіотерапією, постійний контроль та інструктаж реабілітолога підвищує ефективність і безпеку вправ;
  • реабілітологи володіють різними техніками масажу спини, об'єднують їх з прийомами мануальної терапії;
  • у разі необхідності хірургічного лікування його можна пройти в клініках-партнерах;
  • здійснюється фізична та психологічна реабілітація пацієнтів після важких захворювань, травм хребта й операцій на ньому, спрямована на усунення болю, відновлення функцій хребта, підвищення якості життя.

Список литератури

  1. Клиническая неврология/ Никифоров А.С., Коновалов А.Н., Гусев Е.И. – 2002.
  2. Chou R. In the clinic. Low back pain. Ann Intern Med 2014; 160:ITC6.
  3. Jarvik JG, Gold LS, Comstock BA, et al. Association of early imaging for back pain with clinical outcomes in older adults. JAMA 2015; 313:1143.
  4. Chou R, Qaseem A, Snow V, et al. Diagnosis and treatment of low back pain: a joint clinical practice guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Ann Intern Med 2007;
  5. Боль: руководство для врачей и студентов/ Яхно Н.Н. – 2009.
Поширені питання
Який лікар лікує біль у хребті?

Як правило, болі в хребті лікує невролог або лікар більш вузької спеціалізації – вертебролог (фахівець із захворювань хребта). Залежно від природи болю в хребті їх лікуванням також може займатися ортопед-травматолог, ревматолог.

Скільки триває біль у хребті?

Все залежить від характеру та причини болю. Гострий біль зазвичай триває до 2 тижнів, хронічний – місяцями, роками. Вона може бути постійною або посилюватися на кілька годин, стихати, зникати та знову проявлятися.

Від чого бувають болі в хребті?

Болі в хребті можуть бути пов'язані з його дегенеративними та запальними захворюваннями, вродженими аномаліями розвитку, викривленням, травмами, доброякісними та злоякісними новоутвореннями. Іноді в області хребта відчуваються відображені болі, пов'язані з патологічним процесом внутрішніх органів.

Від чого може бути біль у шийному відділі хребта?

Найпоширеніші причини болю в шийному відділі – шийний остеохондроз і хронічне перенапруження м'язів шиї. Інші можливі причини – стеноз хребетного каналу (в цьому відділі він особливо вузький) і здавлювання спинного мозку, травми шийного відділу, ревматологічні, інфекційні захворювання, пухлини.

Як позбутися від болю в шийному відділі хребта?

Купірувати біль можна за допомогою НПЗЗ (прийняти перорально, нанести мазь) або блокади (виконується лікарем), якщо біль не гострий, варто пройти курс масажу, фізіотерапевтичних процедур. Якщо біль пов'язаний з перенапруженням м'язів, для попередження повторних нападів необхідно дотримуватися гігієни праці, робити регулярні перерви в роботі, виконувати вправи. У деяких випадках допоможе тільки операція.

Наші лікарі
likar
Пелепейченко
Олексій Юрійович
головний лікар клініки, невролог, вертебролог
  • Спеціальність: Невролог, Вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 17 р.
likar
Самохін
Анатолій Вікторович
ортопед-травматолог, доктор медичних наук, професор
  • Спеціальність: Ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 42 р.
likar
Калюжний
Геннадій Вікторович
ортопед-травматолог
  • Спеціальність: ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 29 р.
likar
Устименко
Олена Вікторівна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 15 р.
likar
Ломадурова
Юлія Анатоліївна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 5 р.
likar
Мухоморов
Андрій Євгенович
психіатр
  • Спеціальність: психіатр
  • Направлення: Психіатрія
  • Стаж: 37 р.
likar
Завязкіна
Наталія Володимирівна
клінічний психолог
  • Спеціальність: Психолог
  • Направлення: Психологія
  • Стаж: 30 р.
likar
Кострикіна
Вікторія Валентинівна
ревматолог
  • Спеціальність: ревматолог
  • Направлення: Ревматологія
  • Стаж: 23 р.
likar
Сергієнко
Надія Олександрівна
ендокринолог
  • Спеціальність: ендокринолог
  • Направлення: Ендокринологія
  • Стаж: 35 р.
form
Записатися на прийом